Chlazení počítače pomocí Peltierova článku

Peltierův článek

Co to vůbec peltierův článek je? Termoelektrické články využívají Peltierova jevu, který je popisován jako vznik teplotního rozdílu ve spoji dvou různých kovů při průchodu proudu, způsobený pohybem volných nosičů náboje mezi rozdílnými hodnotami Fermiho hladin uvedených kovů. Teče-li proud z vnějšího zdroje daným spojem stejným jedním směrem, pak se spoj ochlazuje, při změně toku proudu směrem opačným se spoj ohřívá. Účinnost závisí na druhu kovů a na jejich teplotě. Peltierův článek se skládá ze dvou polovodičových tělísek a spojovacího můstku, které zprostředkovávají jednak přívod elektrické energie a jednak absorbují a vyzařují teplo.

Peltierovy články se obvykle spojují do série ve větší celky, tzv. chladící termobaterie. Peltierovy termobaterie umožňují reverzní režim, otočením polarity napájecího proudu můžeme topit nebo chladit. Tento jev funguje i v opačném případě. Zahříváme-li jednu stranu článku a druhou ochlazujeme, naměříme na vývodech napětí. Výhodou Peltierových termobaterií je soustředění chladícího nebo topného účinku na velmi malou plochu. Zařízení je spolehlivé a teplota se dá regulovat změnou velikosti napájecího proudu. Baterie mají plochý tvar, takže ohřev nebo chlazení dané plochy je rovnoměrné.

Výběr článku

Na internetu najdeme spousty elektro obchodů, kde článek seženeme. Já jsem vybral GME, kde mám dobré zkušenosti. Velkou výhodou je zajít přímo na prodejnu a ušetřit za poštovné. U článků se musíme zaměřit na správnou velikost a taky na napětí a proud. Já jsem vybral na svůj procesor článek o velikosti 40x40x3,5mm při 8,5A a 15,4V což je 130W spotřeby (A x V = W).

M-TEC1-12708

Napětí (V): 15,4
Proud (A): 8,5
Cena: 185 ,-Kč 

Montáž

Před montáží si vyzkoušíme zapojit Peltierův článek a zjistíme která strana chladí a která hřeje. Důležité je zapojit + na + a – na -! Z procesoru sundáme chladič a pečlivě očistíme plochu chladiče i procesoru aby na něm nezůstala pasta. Poté na procesor naneseme trochu teplovodivé pasty a na CPU položíme článek chladící stranou na CPU. Na článek naneseme teplovodivou pastu a na něj položíme chladič CPU. Je dost možné, že vám poté packy chladiče nepůjdou zacvaknout do socketu procesoru, jelikož se celý chladič zvedne o těch 3,5mm. To lze vyřešit, ale u každého socketu trochu jinak, jelikož způsob uchycení není u každého socketu stejný.

El. zapojení

Peltierův článek napojíme na 12V větev zdroje ATX. Ikdyž článek požaduje 15,4V, tak nám napětí 12V nevadí, jelikož se akorát sníží výkon článku. Červený (+) napojíme na žlutý (+12V) kabel ze zdroje a černý (-) napojíme na černý (GND) kabel ze zdroje. Důležité je mít silnější a kvalitní zdroj, který všechno utáhne a nebude mít žádné problémy. 350W zdroj by měl stačit, ale čím více tím lépe. Jinak byste museli článek napojit na svůj vlastní zdroj.

Výhody/nevýhody:

+ velká chladící účinnost
+ malá pořizovací cena
+ spolehlivost
+ životnost (v podstatě nesmrtelný článek)
+ nulová hlučnost
+ přesná regulace teploty (pomocí změny napětí)
+ modulárnost

- spotřeba (nároky na zdroj)
- bohužel z jedné strany hřeje což potřebuje chladit!
– možná kondenzace vzduchu a tím tvorba vody!

Zdroje: wikipedia.org, gme.cz

Sdílet článek na

Odeslat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>