Co je vlastně to SSHD? Nápad Seagate udělat rychlejší plotnový disk!

SeagateLaptopThinSSHD_(6)

Vlevo HDD a vpravo SSHD

Ano už před pár lety napadlo firmu Seagate zkombinovat dvě technologie. Klasické plotnové disky spojit s těmi SSD bez pohyblivých částí. A my se dočkali SSHD disků, které používají plotny pro zápis dat a SSD disk jako vyrovnávací paměť. Což je velká výhoda a je to varianta někde mezi HDD a SDD, což byl účel. V klasickém PC můžete koupit například 1 TB HDD a k tomu například 64 GB SSD. HDD budete používat na data a programy, které nepoužíváte tak často a na SSD dáte systém a programy, které používáte hodně často. Ale pokud máte notebook, tak takovou možnost většinou nemáte a SSHD je perfektním řešením.

A jak to tedy funguje?

Máme třeba 1 TB SSHD, který má 8 GB NAND flash paměť. Všechny data jsou uložena na velké plotně. Jenomže, jak dochází k tomu zrychlení? Je to jednoduché. Disk je inteligentní a sám se učí. Po nějaké době používání (týden) už ví, které programy používáte nejčastěji a ty spouští s 8 GB NAND flash paměti. To znamená, že se od tama spouští Windows, Office, Mozilla a další. A právě proto se práce velice zrychlí. Ovšem nemůžete čekat, že se vám rychle otevře film. Ten se samozřejmě bude načítat z 1 TB plotny!  Stejně tak komprimace souborů či kopírování. Tyto činnosti se extra nezrychlí, ale hlavní a každodenní práce se zrychlí a co je důležité, tak se velmi razantně zrychlí i start Windows.

Jak už jsem psal, tak disk se učí. Je tedy blbost chtít po něm maximální rychlost po prvním spuštění. Takhle to prostě nefunguje. Disk se učí a rychlost postupně roste. Po cca týdnu už poznáte skutečný nárust rychlosti.

Srovnání disků pro PC

HDD

Označení: Seagate Barracuda 7200.14
Velikost: 1 000 GB
Cena: 1 485,-Kč
Cena za 1 GB: 1,485,-Kč

SSHD

Označení: Seagate Desktop SSHD
Velikost: 1 000 GB + 8 GB NAND flash
Cena: 2 133,-Kč
Cena za 1 GB: 2,133,-Kč

SSD

Označení: A-DATA Premier Pro SP600
Velikost: 128 GB
Cena: 2 107,-Kč
Cena za 1 GB: 16,461,-Kč

Když uvážíme výhodnost a rychlost, tak nejlépe dopadne disk SSHD, poté HDD a na posledním místě SSD. Pokud byste chtěli dosáhnout zhruba stejného výsledku v rychlosti jako při používání SSHD, tak nezapomeňte, že byste museli koupit HDD + SSD. A to už není moc výhodné.

Srovnání disků pro Notebook

HDD

Označení: WesternDigital Blue
Velikost: 500 GB
Cena: 1 339,-Kč
Cena za 1 GB: 1,339,-Kč

SSHD

Označení: Seagate Laptop Thin SSHD
Velikost: 500 GB + 8 GB NAND flash
Cena: 1 796,-Kč
Cena za 1 GB: 1,796,-Kč

SSD

Označení: A-DATA Premier Pro SP600
Velikost: 128 GB
Cena: 2 107,-Kč
Cena za 1 GB: 16,461,-Kč

I zde je nejvýhodnější použít SSHD. Nehledě na to, že použití HDD + SDD není vždy možné, protože notebooky většinou nabízení jen jednu pozici pro disk.

Testy

pcmark vantage

PC Mark Vantage – více je lépe

movie_maker

Movie Maker – Přenosová rychlost disku v MB/s; více je lépe

bootracer

Bootracer – test rychlosti spuštění systému Windows 8 v sekundách; méně je lépe

Závěr

Jak můžeme vidět v cenách a testech, tak SSHD je nejvýhodnější disk. Poměr cana/výkon je daleko lepší než klasický HDD a ještě lepší než SSD. Takže pokud chcete zrychlit počítač, tak tento disk je jeden z upgrade modulů, které si tam musíte dát. SSD je v tomhle případě zbytečné a drahé!

Sdílet článek na

Odeslat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>