Email na vlastní doméně pomocí Outlook.com

AKTUALIZACE dne 25.6.2014. POZOR!!! Microsoft, stejně jako Google v roce 2012, zrušil možnost zdarma zaregistrovat email na vlastní doméně! Je to z důvodu přechodu na Office 365 a nasazení placených služeb. Stávající řešení zůstává i nadále ZDARMA, ale nemůžete přidávat žádné nové uživatele!

Další ZDARMA řešení nabízí ZOHO na které jsem napsal návod ZDE. Nabízí až 10 uživatelů zdarma a pro každého 5 GB prostoru pro emaily. Postup aktivace a nastavení je jednoduchý a zabere opravdu chvilku.

Náhrada za Google Apps je Outlook.com

Dříve jsme si mohli zařídit email na vlastní doméně zdarma u Google, ale to se před časem změnilo a Google tuto službu zpoplatnil. To nahrálo Microsoftu, který toto nabízí zcela ZDARMA a to na Outlook.com. Máte-li tedy nějakou svou doménu (.cz, .eu, .com, …), tak můžete mít i svou vlastní emailovou schránku a nemusíte nic navíc platit. A jak tohle nastavit? Na to se podíváme v našem návodu.

Registrace do Live Customers Domains

První krokem je jít na tuto stránku a kliknutím na „Get Started“ zahájíme přidání své domény. Odkáže nás to na stránku, kde zadáme název naší domény a volbou „Set up Outlook.com for my domain“ zvolíme, že si budeme moci zakládat emailové účty, což určitě chtít budeme.

Zvolte „Get started“

Zvolte tuto možnost

Na další stránce musíme zvolit správce domény. Pokud máme účet u Windows Live zvolíme první možnost v opačném případě si účet budeme muset vytvořit a to tak, že zvolíme druhou možnost.

Vytvoření nového účtu (zdroj: zive.cz)

V tomto případě vyplníme registrační formulář a libovolný email, kde obdržíme aktivační kod pro náš Live účet. Po vyplnění formuláře a vytvoření účtu budeme přesměrování na další stránku, kde je vše třeba potvrdit opsáním ověřovacího kódu.

Ověřovací kód a potvrzení

Nastavení MX, TXT záznamu a ověření domény

Po absolvování předchozích kroků se dostaneme na stránku „Domain settings“, kde nalezneme veškeré údaje pro další postup.

Musíme tedy nastavit ověřovací údaje, které jsou v tomto případě zároveň MX záznamy nutné ke správnému fungování emailů. U našeho poskytovatele domény jdeme do správy DNS záznamů a zadáme postupně dané parametry. U každého poskytovatele tohle nemusíme najít a proto zkusíme kontaktovat podporu. Způsob zápisu DNS se taky může hodně lišit v závislosti na poskytovateli. Dáme si tedy pozor, zda-li máme vše správně.

Typ: MX
Doména: vaše-doména.cz
Hodnota: váš-identifikátor.pamx1.hotmail.com (přesný ověřovací řetězec najdete na webu)
Priorita: 10 (nebo vyšší)

Údaje pro nastavení MX záznamu

Na stejné stránce nalezneme i údaje pro nastavení TXT záznamů a postupujeme naprosto stejně jako u MX záznamu.

Typ: TXT
Doména: vaše-doména.cz
Hodnota: v=spf1 include:hotmail.com ~all
Priorita: 0

Přístup přes vlastní subdoménu

Uživatelé můžou na své emaily přistupovat přes stránku mail.live.com, ale my si ukážeme jak nastavit vlastní subdoménu pro přístup na email.

Ve správě DNS u registrátora domény přidáme následující záznam:

Typ: CNAME
Doména: mail.vaše-doména.cz (subdoména „mail“)
Hodnota: go.domains.live.com
Priorita: 0

Následně musíme v „Domain settings“ kliknout na tlačítko „Refresh“, aby došlo k ověření domény a DNS záznamů. Tato operace může trvat až 48 hodin, ale většinou dojde k ověření během několika hodin.

Poté v Live Custom Domains vlevo zvolíme „Custom addresses“ a v dolní části vybereme „Mail“ a klepneme na tlačítko „Add“. Do otevřeného okna zadáme „mail“ – již zmíněnou subdoménu. I nyní platí, že může trvat až 48 hodin, než bude subdoména fungovat.

zdroj: zive.cz

 DNS záznamy na WEDOS

Jak už jsem zmínil, tak u různých poskytovatelů se způsob nastavení DNS liší. A někdy dost podstatně a u některých to ani sami nenastavíme, jelikož v administraci tuto možnost nenajdeme. Na obrázku níže můžeme vidět DNS záznamy pro doménu.

Hned na prvním řádku můžeme vidět před identifikátorem číslo 10 což značí prioritu. Bez toho DNS záznam nepřidáme. To samé můžeme vidět i na posledním řádku, ale za desítkou následuje i číslo 2 (délka) a číslo 5061, což značí port.

DNS záznamy na WEDOS

Outlook.com nebo Google Apps?

Ještě před zpoplatněním Google Apps bych volil právě řešení od Google, ale jelikož je již nějakou dobu za poplatek, tak má najednou velkou výhodu Microsoft, jelikož tuto službu začíná používat stále více lidí. Dle mého názoru se vyplatí už spíše zaplatit za emailovou službu u poskytovatele domény než platit za Google Apps. Pokud, ale chcete tuto službu zcela ZDARMA a kvalitně, tak Microsoft vám nachystal vhodné řešení.

Google Apps nebo Outlook.com?

 

Sdílet článek na