Firefox vs Chrome, který je méně náročný pro pc?

V dnešním článku se koukneme na žravost dvou prohlížečů. Google se svým prohlížečem Chrome převzal otěže a je používanější než Firefox. Ovšem jak je na tom se žravostí? Oba programy jsem porovnal a zde je malý report. Při testování bylo na obou prohlížečích otevřených 16 panelů a nainstalovány doplňky adblock.

Chrome-VS-Firefox2

Využití RAM

Firefox po spuštění otevře dva procesy. Jeden je hlavní firefox.exe program a druhý je plugin-container.exe, který obsluhuje pluginy. Po spuštění nějakého videa se ještě spustí Flashplayer.exe. Využití paměti bez spuštěného videa se pohybuje okolo 500MB. Při spuštěném videu ve fullHD si flash player může vzít i dalších 200MB navíc. V celkovém měřítku tedy 700MB.

Screen Shot 01-15-15 at 01.28 PM Screen Shot 01-15-15 at 01.28 PM 001

Chrome po spuštění spustí vícenásobně proces chrome.exe. Jelikož Chrome má v sobě již zabudovaný flashplayer plugin, tak jiný další proces nespustí. Ovšem jeho žravost je neuvěřitelná! Při 16-ti panelech se spotřeba ram drží na 1768MB. Toto se moc nezmění po spuštění videa. Ovšem takové využívání operační paměti je brutální!

Screen Shot 01-15-15 at 01.25 PM

Po porovnání žravosti paměti je jasným vítězem Firefox. A to velmi drtivě! Na výkonnějším PC tohle nepoznáte, ale pokud máte notebook/pc se 4GB ram a chcete najednou využívat více programů, tak může nastat problém.

Využití CPU

Firefox i Chrome je na tom skoro stejně s využitím CPU. Oba programy jsou na procesor stejně náročné a to i při sledování videa.

Závěr

Oba programy mají své uživatele, které nechci přesvědčovat o přechodu. Jen chci poukázat na to, jak si který vede při vytěžování PC. Firefox tento souboj vyhrál. A to ne jen těsně, ale opravdu výrazně! Spotřeba ram je v případě Firefoxu o 1GB menší než u Chromu. Vše se může lišit použitými doplňky, které si doinstalujete do prohlížeče. Já používám ještě dalších 8 doplňků pro Firefox a spotřeba ram se zvýšila jen o 28MB a spotřeba CPU o cca 2-5%. Vítězem v tomhle souboji je tedy Firefox, ikdyž může být o něco pomalejší než Chrome.

Powered by TSBA.mobi GoogleGraph Wordpress plugin

Používám oba prohlížeče a to na dvě různé činnosti. Firefox používám na práci a prohlížení internetu a Chrome na využívání Google služeb jako je Gmail, YouTube a další. Pokud byste chtěli poradit, jak postupovat při výběru prohlížeče, tak vám můžu dát radu. Nekoukejte na rychlost načtení webové stránky (toto číslo se stejně bude pohybovat v zanedbatelných hodnotách), ale koukejte na to, jak je který prohlížeč šetrný k prostředkům PC. Přece jenom je lepší mít menší vytížení ram a cpu než mít o pár desetin vteřiny rychleji načtenou stránku.

Sdílet článek na

Odeslat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>