Jak na domácí server – 1.díl

Tento návod bude rozdělen do více dílů, kde budeme trochu podrobněji rozebírat tuto problematiku. Uživatelé, kteří uvažují o stavbě domácího serveru se zde dozví velmi mnoho užitečných rad na co si dát pozor a bez čeho se neobejdeme.

1. Rozdělení serverů

Zvolil jsem 3 typy serverů, které uživatelé chtějí nejčastěji realizovat.

a. Webový server
b. Souborový server
c. Herní server

A proč si vlastně realizovat svůj vlastní server? V prvním případě je to úplná pitomost, protože náklady na realizaci, internet a provoz nás výjdou na větší peníze než si objednat webhosting a doménu. To souborový server je daleko lepší volba, jelikož na něj můžete uložit všechny své filmy a přes chytrou televizi, notebook, tablet či počítač se jednoduše připojit a nemusíte řešit úložný prostor v každém zařízení zvlášť. Toto řešení je pro multimediální domácnost velice výhodné. Herní server je opět jen pro herní fanatiky, kteří se nespokojí s placeným serverem od nějakého poskytovatele, ale chtějí za každou cenu svůj vlastní. Ovšem herní server je na provoz a pořizovací náklady velice náročný.

a. Webový server

Tento server je velmi důležité postavit někde na páteřní síť. Tudíž jestli chcete mít webový server, který vám nebude padat při větší návštěvnosti a chcete-li, aby se lidem rychle načítal váš obsah webových stránek, tak byste měli mít velice rychlé připojení k internetu přes optický kabel. Důležité je také mít veřejnou IP adresu. Bez té by vaše webovky z internetu nikdo neviděl a vy byste měli webovky jen ve vaší síti LAN.

Nároky na HARDWARE jsou poměrně malé, ale nároky na internet opravdu velmi vysoké.

Procesor: Intel Pentium 4, AMD Athlon
Operační paměť: 1 GB DDR2 800 MHz
Základní deska: s podporou RAID
Grafická karta: bohatě stačí integrovaná grafická karta 32 MB
Zdroj: zde se vyplatí investovat a zakoupit zdroj s aktivními ochranami a filtracemi
Síťová karta: minimálně 1GB, ale doporučuje se spíše 2x 1 GB
Disky: na systém bude stačit bohatě 1x 80 GB a pro úložný prostor bude stačit 2 x 80 GB v RAID 1 (zrcadlo)

b. Souborový server

V návodu budeme řešit souborový server s použitím doma. Využití je zde několik. Ať už velice jednoduché sdílení dat, multimediální centrum nebo zálohování dat. Důležité je u tohoto serveru diskový prostor, který by měl být v RAID polích a měl by mít velice dobré chlazení.

Požadavky na HARDWARE nejsou tak vysoké, ale vše záleží na tom kolik počítačů najednou bude na server přistupovat. V dnešní době není problém za docela levné peníze koupit základní vybavení, jako je například základní deska, procesor a paměti. U pamětí si pak musíte zvolit jestli chcete klasické Non-ECC nebo chcete serverové paměti s ECC. Ovšem dle mého názoru bohatě poslouží klasické paměťové moduly Non-ECC čili bez paritního bitu.

Procesor: alespoň 2 jádra Intel Pentium 4 nebo AMD Phenom
Operační paměť: alespoň 2 GB (DDR 3) a minimálně 1333 MHz
Základní deska: s podporou RAID
Grafická karta: bohatě stačí integrovaná grafická karta 32 MB
Zdroj: zde se vyplatí investovat a zakoupit zdroj s aktivními ochranami a filtracemi
Síťová karta: minimálně 1GB
Disky: na domácí užití stačí jeden disk na systém (80GB) a pak aspoň 2x 500 GB zapojené v RAID 1 (zrcadlo)

Lze vše postavit na Intel Pentium 4 (dual-core) ovšem frekvence musí být alespoň 3 GHz aby nebyl problém při více uživatelích připojených najednou. Při přehrávání videí je totiž velký nárok na procesor. Důležíté je si uvědomit, že přes síť bude proudit velký balík dat, a tak by se vše mělo postavit na 1 GB síti. Pokud to postavíte na 100MB síti, tak budete mít problém s rychlostí. Tudíž je nutné mít doma 1 GB síť a v serveru 1 GB kartu.

c. Herní server

Na údržbu a pořizovací náklady nejnáročnější server z naších uvedených. Opět se vyplatí si zaplatit za server u nějaké firmy, než provozovat takový server doma. Jsou zde totiž kladeny velké nároky na výkon, chlazení, spolehlivost.

Procesor: neobejdeme se bez 4 jádrového Intel Xeon (čím více tím lépe)
Operační paměť: čím více tím lépe (minimálně 8GB DDR 3)
Základní deska: s podporou RAID
Zdroj: zde se vyplatí investovat a zakoupit zdroj s aktivními ochranami a filtracemi
Síťová karta: minimálně 1GB, ale doporučuje se spíše 2x 1 GB
Disky: 1x 80GB (systém) a velikost místa pro hry, záleží co za hry budete provozovat, ale mělo by vystačit 2x 250GB RAID 1

V dalším díle se podíváme na problematiku sítě.

Sdílet článek na

Trackbacks/Pingbacks

  1. Jak na domácí server – 4.díl | IT MooV.eu - [...] – jak na domácí server najdete ZDE 2.díl – jak na domácí server najdete ZDE 3.díl – jak na domácí server …

Odeslat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>