Jak na domácí server – 2.díl

1.díl – jak na domácí server najdete ZDE

2. Síťové prvky

Síť ve stavbě serveru hraje obrovskou roli. Ať už pro domácí síť nebo připojení k internetu. Vždy je potřeba mít velkou rezervu.

a. INTERNET

V tom případě, kdy server bude umístěn na internetu musíte mít veřejnou IP adresu a opravdu rychlý internet přes optický kabel. Jak u webového, tak herního serveru musíte mít internet daleko přes hranici 20 MB/s. V tomto případě můžu jen doporučit UPC se svým rychlým internetem a malými výpadky. Velká výhoda je být připojený přímo na páteřní linku.

b. LAN

V síti lan to není s rychlostí jinak. Více znamená lépe. Pro souborový či herní server je potřeba mít 1 GB síť a nejlépe, když je server připojen ke switchi popřípadně routeru dvěma 1 GB linkama. V domácím použití nám stačí klasické metalické kabely a nemusíme vše stavět na optice, jelikož by se vše prodražilo.

c. Prvky sítě

Velice důležitá kapitola jsou prvky sítě. Ať už pasivní či aktivní. Vše by mělo běžet na 1 GB síti a to někdy bývá problém, protože doma většinou používáte 10/100MB síť. Dáme si příklad takové multimediální domácnosti, kde budeme mít tablet, notebook, nějaký PC a televizi.

Takový stavební kámen je router/modem. Ten nám totiž umožní internet dostat do každého zařízení (samozřejmě už počítám s tím, že internet máte zařízený). Přímo do routeru bude zapojený server a to buď jednou nebo dvěma linkama. Do routeru dále bude zapojený switch s alespoň 8 porty do kterého zapojíme televizi, PC, notebook a podobně. Samozřejmě můžeme notebook připojit přes WiFi, ale musíme počítat s nějakou rezervou portů, aby později nebyl žádný problém připojit další zařízení. Vše uvidíte na diagramu pod článkem.

Diagram sítě – server

Při vybírání routeru a switche musíme hledět na to, jak síť bude zapojena a kolik počítačů bude napojeno. V našem případě použijeme 4 portový router a 8 portový switch. Pokud bychom chtěli WiFi, tak můžeme koupit router s wifi nebo dokoupit AP, který napojíme na router.

V dalším díle se už vrhneme na stavění serveru.

Sdílet článek na

Odeslat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>