Jak na domácí server – 3.díl

1.díl – jak na domácí server najdete ZDE
2.díl – jak na domácí server najdete ZDE

3. Stavba serveru

V dnešní díle se podíváme na to, jak vybrat hardware a na co si dát pozor. Jaká je vlastně výhoda velkého case počítače? I to se dnes dozvíte.

a. Základní deska

Velice důležitý prvek a základní kámen počítače. Deska šílených tištěných spojů a hi-tech technologie. Deska do serveru by měla podporovat RAID pole. V případě, kdy si vybereme ECC paměti, tak by deska měla ECC paměti podporovat.

Desku si můžeme vybrat s integrovanou grafickou kartou, jelikož na serveru nebudeme pouštět aplikace závislé na grafické kartě. Měli bychom si dát pozor na osazené kondenzátory, které by neměli být jiného původu než z Japonska. Japonské kondenzátory jsou totiž jedny z nejkvalitnějších na světě. Na desce by měly být alespoň 4 sloty pro RAM paměti a měla by umět aspoň 16 GB s frekvencí 1333 MHz.

b. Procesor

Mozek celého počítače. Velice důležitá část. Procesor bychom měli vybírat podle zaměření serveru. Tudíž, když budeme chtít souborový server vystačíme si s procesorem Intel Pentium 4 na frekvenci 3 GHz. Budeme-li chtít herní server, tak se neobejdeme bez 4 jádrového Intel Xeon nebo dvouprocesorové konfigurace či více jádrového procesoru.

intel-xeon-cpu-it-moov-eu

c. Operační paměť

U operační paměti se řiďte pravidlem čím více tím lépe. V dnešní době je paměťový modul DDR3 opravdu levná záležitost. V souborovém serveru si vystačíme s 2 GB pamětí, ale u herního nám mnohdy nebude stačit ani 8 GB. Můžeme si zvolit různé typy pamětí (DDR2, DDR3) a různé frekvence a velikosti. Doporučuje se kupovat paměti v takzvaných kitech (kit 2x4GB apod.), jelikož spolu takovéto paměti budou nejlépe spolupracovat. Musíme se taky rozhodnout jestli chceme ECC nebo Non-ECC paměťové moduly. V domácím serveru nám bohatě budou stačit Non-ECC paměti bez paritního bitu.

d. Harddisk

Tady POZOR! Výběr disku hraje velkou roli. Je třeba si uvědomit, že disky budou zapojeny v RAIDU a že poběží skoro nepřetržitě. V domácím serveru je zbytečné používat drahé serverové disky, které mají 10 000 ot/min, a tak si vystačíme s klasickými disky, které dosahují rychlosti 7 200 ot/min. Jelikož systém zabírá málo místa na disku, tak si můžeme jako systémový disk zvolit nějaký 80 GB HDD, který nemusíme zapojovat do RAID. Ovšem disky, na kterých budou uložené data musí být logicky větší a z důvodu zálohy by měli být zapojeny alespoň v RAID 1 což znamená, že se disky budou zrcadlit (co se zapíše na jeden automaticky se zapíše i na druhý) a v takovémto případě budeme potřebovat disky minimálně 2.

RAID 1 it moov eu

e. Zdroj

Volba kvalitního zdroje vám ušetří spoustu starostí. Když koupíte zdroj neznámé značky a kvality, tak se pak nesmíte divit, že sebou vezme při odchodu do křemíkového nebe i základní desku, hdd a další komponenty. Velice důležité je, aby zdroj měl aktivní ochranu a filtraci. Volit musíme i adekvátní výkon zdroje. V tomto případě, když zvolíte malý výkon, tak zdroj nebude stíhat a při větší zátěži je dost možné, že se počítač vypne či restartuje nebo se zdroj bude přehřívat a namáhat komponenty. U herního serveru je zdroj velice podstatná část a často se chybuje při koupi. Nejčastěji se chybuje ve výkonu zdroje, kdy uživatel zvolí slabý zdroj. Nikdy tedy neuděláte chybu, když koupíte zdroj silnější.

f. Chlazení

Před nějakým časem se začalo objevovat ve velkém počtu vodní chlazení, které si mnoho nadšenců začlo kupovat, ale většina pak přešla zase zpět na chlazení vzduchem. Důvod byl prostý a to velká údržba a často docházelo k úniku kapaliny a vytváření rosy v počítači a jak všichni určitě dobře víte, tak počítač a voda nejdou dohromady.

Ačkoliv si to mnozí z vás neuvědomují, tak výběr case má na chlazení zásadní vliv. A to se ještě znásobí, když jde o server. Tudíž při výběru case hleďte na to, aby šel do přední pozice instalovat alespoň jeden větráček o velikosti minimálně 12cm. To samé platí i o zadní straně. Velká výhoda je, když je větráček i na bočnici nebo vepředu máte místo na více větráčků. A čím větší větráček, tím stačí menší otáčky na stejný průtok vzduchu jako u větráčku menšího a tím pádem menší hlučnost. Tudíž výhoda velkého větráčku je snad jasná.

Chlazení pamětí a procesoru je také důležitá věc. Paměti se často velmi zahřívají a zda-li nekupíme moduly s pasivními chladiči, tak bychom mohli mít někdy i problém je uchladit. Procesor bývá ve většině případech v boxovaném balení což znamená, že u něj bude přibalený chladič od výrobce, ale co si budeme povídat. Tyto chladiče rozhodně nejsou nějaký zázrak a bude nutnost si pořídit chladič jiný. Opět je to velká nutnost u herního serveru, ale u souborového či webového při použití například Intel Pentium 4 vystačíme s přibaleným chladičem, ale neuškodilo by koupit chladič kvalitnější, jelikož čím lépe bude chladit, tím menší teploty budou na procesoru a zaručíme mu větší životnost.

Co se týče průtoku vzduchu v case, tak je to úplně jednoduché. Studený vzduch se nasává z přední strany case a jde přes HDD až k pamětem a procesoru. Na zadní straně je větráček, který se nám stará o odvětrání teplého vzduchu právě z prostorů od CPU a RAM. Tuto aktivitu zastává i větráček zdroje, který odsává vzduch z počítače ven.

Dalším problémem při chlazení je prach. Všude nás bude doprovázet ať se budeme snažit sebevíce. Proto je dobré instalovat před větráčky prachové filtry.

tok vzduchu it moov eu

V dalším díle si povíme o operačních systémech.

Sdílet článek na

Odeslat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>