Jak na domácí server – 4.díl

V dnešním díle si ukážeme operační systémy, které lze na server nainstalovat. Ukážeme si jejich výhody a nevýhody.

4. Operační systém

a. Microsoft Windows Server

Existuje několik verzí a nejčastěji se můžeme setkat s Windows Server 2003, který je i nadále velmi rozšířený, ikdyž jsou již novější verze. Zda-li byste měli zájem mít na svém domácím serveru Windows Server, tak jděte do verze 2003, která vystačí, ale opravdu chcete platit za něco co je v Linuxu zcela ZDARMA?

Windows Server 2003

Za výhodu tohoto systému můžeme brát uživatelské prostředí, které všichni známe z Windows XP. Také je tu všechno uživateli naservírováno a nastavení si myslím zvládne každý, kdo si přečte nějaký návod. Nevýhoda je ovšem vysoká cena a možnost mít v síti jen 5 počítačů. Za každý další si musíte zaplatit další CAL licenci.

Dalším problémem může být antivir. Nenainstalujete zde klasický antivir. Musíte si koupit serverový například od ESET. Existuje i nějaký free antivir, ale mít na serveru free antivir je jako nechat v Praze stát celý den odemknuté Ferrari. Prostě šílenost.

b. Linux

Existuje hned několik verzí Linuxu, které se dají použít jako server. I Ubuntu se dá použít jako serverový systém, ale musíte si tam nainstalovat různé programy. Což ovšem zabere minimum času a nastavení je taky velice primitivní.

Ubuntu

Velikou výhodou je, že Linux je zcela ZDARMA a lze si tak snadno udělat server a bez starostí si ho spravovat. Linux je bezpečný systém a nikdo na něj nekoduje viry. Není tedy nutnost instalovat antivir, ale jen v případě, že na server budete mít připojené pouze počítače s Linuxem. Jestli-že chcete k Linuxovému serveru připojit Windows PC, tak si antivir nainstalujte a to z toho důvodu, že viry vám budou krásně přeskakovat z jednoho Windows PC na druhý. Linux je sice bez rizika, ale určitě nechcete, aby se vám po síti množili viry.

Doporučuji si na server nainstalovat Linux a pohrát si s nastavením, jelikož vyhodit zbytečné peníze za Windows Server pro domácí užití je opravdu pitomost.

Serverovna

Tímto dílem jsem ukončil návod, jak na domácí server. Pokud by měl někdo z vás zájem o konkrétní návod na určitý systém či server, tak napište a sepíšu ho.

1.díl – jak na domácí server najdete ZDE
2.díl – jak na domácí server najdete ZDE
3.díl – jak na domácí server najdete ZDE

Sdílet článek na

Odeslat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>