Jak na kvalitní poslech aneb „zvukově“ s IT MooV – 2. díl

V dnešním díle se podíváme, jak se pohodlně posadit do křesla a poslechnout si hudbu bez nějakého drnčení reproduktorů. I zde si ukážeme, jak poslouchat na levné sestavě, ale i jak si užívat na sestavě poněkud dražší.

Zaměřím se spíše na posluchače hudby, kde je sestava 2.1 naprostý ideál oproti gurmánům co se dívají na HD filmy, kde je pro ten zážitek prostě nutnost mít sestavu 5.1. Zaměřil bych se i na tuto skupinu, ale přiznejte… kdo má možnost si po pokoji roztahat 6 reproduktorů jen proto, aby mu pak hudba hrála ze předních reproduktorů a stažený film v prapodivné kvalitě taktéž.

Jen abych to upřesnil. Sestava 2.1 neznamená nic jiného než 2 reproduktory (střed, výška) a 1 basový reproduktor (subwoofer), který bývá v takových případech většinou aktivní. To znamená, že má v sobě zabudovaný zesilovač, kterým živí ty dva reproduktory.

2. Poslech hudby

Velice důležité je si volit sestavu i podle žánru hudby, velikosti pokoje a podle toho jestli chcete poslouchat na sluchátkách či reproduktorech.

a. Levná varianta

Zvuková karta

K tomuto účelu si vystačíme s integrovanou zvukovou kartou, která bude tak akorát pro tuto variantu.

Sluchátka

Budou stačit sluchátka, která seženete do nějakých 500,-Kč, tak aby se vám nerozpadly.

Reproduktory

Zvolte si raději trošku dražší dřevěné reproduktory, které budou hrát lépe a taky lépe vypadat. Myslím, že v této variantě nám vystačí sestava 2.0 čili dva reproduktory bez subwooferu. Zde bychom se mohli vejít do 1 200,-Kč.

b. Dražší varianta

Zvuková karta

Zde už bych doporučil koupit přídavnou PCI či PCI-E zvukovou kartu, jelikož integrovaná karta vám zvuk nepodá tak kvalitně a čistě jako karta přídavná.

ASUS Xonar DGX

Zvuková karta Xonar DGX 5.1, pro PCI Express. Karta Xonar DGX 5.1 je vybavena sluchátkovým zesilovačem s technologií Dolby Headphone, takže nabízí lepší poziční zvuk ve hrách. Disponuje herním zvukovým enginem ASUS GX 2.5 a je kompatibilní s nejnovější verzí EAX, takže kvalitou zvuku snadno předčí zvukové karty integrované na základní desce.

ASUS zvuková karta

Zvuková karta se samozřejmě také hodí na klasický poslech hudby a nejen na hraní her.

Cena: 900 – 1 100,-Kč

Sluchátka

Chcete-li se nechat unášet hudbou a ne nepříjemnými výškami, placatými basy a nesrozumitelnými středy, tak bych zvolil sluchátka vyšší cenové kategorie.

Sennheiser HD 558

Sluchátka Sennheiser HD 558 jsou otevřená, dynamická sluchátka. Jedná se o nástupce osvědčeného modelu HD555, který za léta svého prodeje dostatečně prověřil svoje kvality.

Máme-li dojem z tohoto modelu shrnout, je důraz kladen na perfektní pohodlné usazení a technicky dokonalý zvuk.

Seinheiser sluchátka

Velkým kladem řady HD5** je schopnost vytvoření otevřeného širokého zvukového prostoru. To způsobuje menší únavu při dlouhodobém poslechu. Celkový zvukový charakter je velmi příjemný s mírně teplým zabarvením – ovšem bez dramatické ztráty detailů. Sluchátka jsou dostatečně efektivní na to, aby k jejich napájení stačil běžný počítač nebo přenosný přehrávač.

Cena: 2 900 – 3 500,-Kč

Reproduktory

Tak a jsme u toho co využívá nejvíce lidí a to jsou reproduktory… chcete-li monitory. U reproduktorů hraje obrovskou roli velikost pokoje, kde budou umístěny reproduktory, jak daleko od stěny a také jaký styl hudby budeme poslouchat.

Nejvíce univerzální jsou reproduktory ve složení 2.0, které mají jeden výškový reproduktor a jeden středo-bassový reproduktor. Ovšem dělají se i 3-pásmové reproduktory, kde je to rozděleno na výšky, středy a basy. Taky se dělají sestavy se subwooferem, které mají výhodu v lepším podání basů. Ukážeme si tedy obě varianty.

Varianta 2.0: AQ Kentaur 276

Dvoupásmová reprosoustava s bassreflexem na zadní straně. Charakteristickým rysem je sendvičové čelo korpusu, vysoce funkční prvek, který s propracovaným systémem výztuh přináší dokonalou tuhost skříně. Výškové reproduktory jsou nové s ferrofluidem zlepšujícím zatížitelnost i akustické vlastnosti.

Všechny hlavní soustavy mají připojovací terminál šroubovací, efektově jsou vybaveny kvalitními samosvornými terminály.

AQ reproduktory

impedance (ohm) – 8
šumový výkon (W) – 50
max. krátkodobý příkon (W) – 120
citlivost (dB/1W/1m) – 89
kmitočtový rozsah (Hz / 10 dB) – 80 – 20k
výhybka (dB / oct) – 12
šířka (mm) – 200
výška (mm) – 280
hloubka (mm) – 185
hmotnost (kg) – 4,3
objem (l) – 4,5
systém 2 – pásma,bassreflex
terminál – pérový

Cena: 2 500 – 3 500,-Kč/ks

Varianta 2.1: AQ Kentaur 276 + AQ Toba 407

Mohli bychom přímo koupit sestavu 2.1, ale většina jich je buď hodně drahá nebo mají špatnou kvalitu. Necháme tedy reproduktory AQ Kentaur 276 a jen přikoupíme aktivní subwoofer AQ Toba 407.

Aktivní subwoofer – v masívní skříni z dřevořísky je umístěn basový reproduktor o průměru 20cm, přímo vyzařující proti zemi. Zesilovač s aktivní výhybkou je umístěn na boku skříně. Zesilovač umožňuje nastavení vstupní citlivosti,dělící frekvence výhybky,přepínání fáze a autodetekci signálu (vypinatelná funkce).

AQ subwoofer

kmitočtový rozsah (Hz / 10 dB) – 30 – 140
výhybka (dB / oct) 12dB laditelná – 40-140Hz
šířka (mm) – 260
výška (mm) – 370
hloubka (mm) – 400
hmotnost (kg) – 16
objem (l) – 22
systém – bassreflex
terminál – cinch

Cena: 6 500 – 7 500,-Kč/subwoofer, 12 000,-Kč/sestava

1. díl – Zvukově s IT MooV

V dalším díle se podíváme na sestavu do domácího studia.

Sdílet článek na

Odeslat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>