Jak na kvalitní poslech aneb „zvukově“ s IT MooV – 3. díl

Dnes se spolu podíváme na to, jak vybrat tu správnou sestavu do vašeho domácího studia. V předchozích dílech jsme si ukázali jak si užít hudbu na levnější, ale i dražších sestavách a dnes se podíváme na takové domácí studio, kde kvalit zvuku hraje velkou roli a nesmíte opomenout ani správné utlumení místnosti, odsazení reproduktorů od zdi apod.

3. HOME Studio

Velice důležité je si uvědomit, že to není levná záležitost a i domácí studio se umí pekelně prodražit. Velice důležité je mít stabilní elektrický proud a napětí a všude mít přepěťové ochrany a podobné systémy.

a. Elektřina

Doporučuji mít kvalitní kabeláž, která se nebude tolik zahřívat, jelikož studio může mít velký odběr a levné prodlužovací kabely nadělají více škody než užitku.

APC Surge Arrest PH6T3-FR

Surge Arrest Home/Office PH6T3-FR od známé firmy APC je kvalitní pasivní přepěťová ochrana pro počítače a další domácí i kancelářské elektronické spotřebiče (televize, videorekordéry, Hi-Fi soustavy apod., kopírky), chráněn je rovněž i telefonní kabel s Fax/Tel rozdvojkou (RJ-11, DSL kompatibilní).

Má několika úrovňovou ochranu, indikátor přetížení a indikátor aktivní ochrany a poruchy na kabeláži budovy. Zařízení poskytuje 6 zásuvek s dvěma transformátorovými bloky. Maximální průchozí napětí je <10%, filtrování EMI/RFI šumů dosahuje hodnot 20-50 dB a maximální špičkový proud 78 kA. Kapacita rázové energie je 2000 joulů.

Cena: 450 – 550,-Kč

b. Zvuková karta

Zde máme na výběr 2 možnosti. Buďto zvolit zvukovou kartu přes PCI slot a nebo externí zvukovou kartu například přes USB. Je jasné, že integrovaná zvuková karta vyhovovat nebude.

PCI karta je velice dobrá volba, ale musíte si uvědomit, že každý zvuk z počítače vám může rušit signál. Což se u externích zvuk. karet nestane, jelikož leží mimo PC.

Karty

M-Audio Delta 1010LT

Karta má velice dobré parametry a je od renomované firmy, která už nějaký ten rok funguje v tomhle průmyslu. Je vhodná spíše pro začínající hudebníky, kteří si nemůžou dovolit nic jiného, jelikož je cenově velmi dostupná.

Karta s označením Delta 1010LT představuje kompletní řešení vícekanálového HDR studia. Delta1010LT nabízí osm analogových vstupů a výstupů s 24bitovými AD/DApřevodníky a podporou 96kHz samplovací frekvence. Šest analogových vstupů je v provedení RCA cinch (nesymetrické), zbývající dva jsou ve formátu XLR (symetrické) s vestavěnými mikrofonními předzesilovači. Dále je karta vybavena digitálním rozhraním S/PDIF(coax) pro připojení externích zařízení (DAT, MD) a synchronizačním rozhraním WordClock na vstupu i výstupu. Delta 1010LT také disponuje MIDI vstupem a výstupem (5-DIN). Stejně jako u ostatních karet série Delta je součástí karty ovládací SW pro routing a monitoring, stejně jako podpora všech rozšířených operačních systémů a aplikací platformy PC i Mac.

Cena: 5 000,-Kč

M-Audio Delta 1010

Toto řešení je daleko profesionalnější a přitom stále nestojí takové hrozné peníze.

Delta 1010 je volba pro všechny, kdo potřebují nahrávat větší množství kanálů najednou. Tahle PCI karta je určená k tomu, aby splnila náročné požadavky profesionálního studia. Nabízí osm analogových vstupů a výstupů a digitální S/PDIF I/O. Kartu s rackovým breakout boxem s externími převodníky navíc můžete řetězit se stejnými zařízeními, abyste získali až 32 analogových vstupů, které můžete nahrávat současně. Spolu s 32 výstupy pak nabízí neuvěřitelné možnosti routingu. Kromě ASIO driverů nabízí i přímý monitoring s nulovou latencí.

Cena: 9 000,-Kč

Externí

RME Fireface UCX

Vysoce kvalitní profesionální zvukové řešení ve velmi kompaktním formátu prostudiové i živé nahrávky. Pokračuje v dlouhé tradici kompaktních high-end rozhraní firmy RME, které jsou vměstnané do velikosti poloviční rackové 19″ jednotky.

Fireface UCX je vybaven novými A/D a D/A převodníky s vysokým výkonem převodníků, které jsou navrženy tak, aby veškeré operace probíhaly až do 192kHz. AD/DA konverze září působivým dynamickým rozsahem 114 dBA na straně záznamu a přehrávání. Všechny analogové vstupy a výstupy používají převodníky s nízkou latencí, které jsou navržené tak, aby snižovali celkovou latenci aplikací pro živé použití a v počítačových nahrávacích studiích. Latence převodníků je tak nízká (0,4ms na 48kHz), že ji lze prakticky ignorovat a plně se soustředit na analogově digitální monitoring v reálném čase, jako by šlo o styl klasického analogového monitoringu.

Cena: 28 000,-kč

M-Audio ProFire 2626

M-Audio ProFire 2626 je další a můžeme říci přelomovou generací FireWire zvukových karet M-Audio. Svou koncepcí a funkcemi ji můžeme právem zařadit do profesionální sféry. Je sloučením toho nejlepšího od M-Audio v nové koncepci s profi funkcemi.

Kvalita předzesilovačů hraje klíčovou roli v tom, s jakou čistotou a dynamikou je prováděn záznam. Proto je u ProFire 2626 použita stejná technologie a kvalita jako u prvotřídního preampu Octane. ProFire 2626 nabízí celkem 8 mikrofonních vstupů se ziskem až 75dB, nezávislou regulací zesílení pro každý vstup a PAD -20dB. Nezbytné fantomové napájení +48V je zapínáno společně pro vstupy 1-4 a pak pro 5-8. Díky tomu lze v určité míře kombinovat jak dynamické tak kondenzátorové mikrofony. První dva vstupní analogové kanály jsou navíc vybaveny i vysokoimpedančním předzesilovačem a jack konektorem na předním panelu, do kterého lze připojit například kytaru. Fyzicky je těchto 8 analogových konektorů realizováno kombinovanými konektory XLR/TRS, což umožňuje připojení buď mikrofonu přes XLR nebo linky přes symetrický (TRS) či nesymetrický (TS) jack.

Cena: 12 500,-Kč

c. Poslechové monitory

Zvolit vhodné monitory není ještě úplně všechno. Jakmile si koupíte monitory, tak je musíte správně umístit v místnosti a pod správným úhlem namířit k uchu. Všechno je obrovská alchymie a věřte, že sebemenší návod vám ten nejlepší zvuk nevyloudí. Musíte zkoušet různě natáčet, různě vzdalovat od zdi a různě zkoušet vzdálenost monitorů mezi sebou. [V pozdějším článku se na tohle zaměříme]

M-Audio BX8 D2

Ať už nahráváte, mícháte nebo masterujete, vaše monitory jsou primárním referenčním zdrojem. Přesné monitory umožňují slyšet přesně to, co se ve vašem mixu děje. A dají vám jistotu, že vaši hudbu bude možné poslouchat i v jiných prostředích. Monitory M-Audio BX8 D2 využívají desetileté zkušenosti v oblasti vývoje monitorů. Díky výjimečné transparentnosti a definovatelnosti zvuku vám umožní vychutnat si maraton mixování s minimálním únavou z poslechu.

Provedení Class A/B bi-ampu nabízí samostatné zesilovače pro vysoké a nízké frekvence. Díky tomu je zde dostatečný prostor i pro ty nejhlasitější a nejdynamičtější mixy. V kombinaci s jemně vyladěným crossoverem zaručuje, že každý driver vydá jen ty frekvence, které dokáže reprodukovat nejefektivněji. Což vede ke zvukové přesnosti a soudržnosti v celém frekvenčním spektru.

Cena: 8 000,-Kč

d. Sluchátka

Výběr sluchátek záleží na tom, jakou hudbu konkrétně budete dělat. Obecně nejlepší jsou sluchátka co vyzařují zvuk rovnoměrně v celém pásmu a nejsou zvýrazněny na basech. Takové sluchátka vám reprodukují čistý zvuk a nejlépe se na nich bude dělat mastering.

Sennheiser HD 215-II

Tato sluchátka se dají popsat jedním slovem: univerzální. Hodí se pro DJing, domácí i venkovní poslech. Přenechejme oficiální slovo výrobci: Vychutnejte si výjimečný zvuk – sluchátka HD 215 vynikají jak zvukovou charakteristikou, tak výborným potlačením hluku okolí. Díky otočnému náušníku pro poslech jedním uchem a jednostranně připojenému kabelu jsou tato sluchátka ideální pro DJ monitoring. Sluchátka HD 215 jsou dodávána s ochranným pouzdrem pro transport a uložení.

Cena: 1 800,-Kč

Sennheiser HD 650

Tyto Sennheisery jsou mírně vylepšenou verzí HD600. Sluchátka na první pohled vypadají, krom rozdílné barvy, skoro stejně. Samozřejmostí je tedy identické pohodlí – u řady 6xx legendární.

Jsou tou nejvyšší řadou a přináší ten nejlepší zvuk. V testech se umisťují vysoko a jsou určena spíše pro profesionály.

Cena: 7 000,-Kč

e. Předzesilovač

ART TUBE MP STUDIO V3

Tube MP StudioV3 je „krabička“ kombinující vlastnosti klasického MP preampu s dynamicko-saturační úpravou V3 (Variable Valve Voicing) a rychlým limiterem OPL (Output Protection Limiter). Tyto obvody jsou sdruženy do presetů určených pro specifické nástroje a aplikace. Pokud tedy startujete s domácím nahráváním, může vám právě technologie OPL zajistit, že budete-li se držet okolí „nuly“ na začleněném VU „budíku“, nedovolí tento limiter aby došlo špičkami signálu k přebuzení vašich převodníků zvukové karty či multitracku a nahrávka tak obsahovala více „prskání“ než reálné hudby. Potažmo pak režimy V3 dodají vašemu zdroji vždy tu správnou barvu, sílu a sytost.

Cena: 2 300,-Kč

Presonus BlueTube DP

BlueTube DP je dvoukanálový mikrofonní/nástrojový předzesilovač s technologií Dual Path, která nabízí to nejlepší z obou technologií předzesilovačů – lampové i tranzistorové. Každý kanál nabízí -20dB pad, obrácení fáze, 80Hz HP filtr a fantomové napájení (+48V). Na přední straně naleznete také nastavení zesílení (Gain) a lampového drivu, který můžete buď zcela vypnout nebo si jej přimíchat dle potřeby. Úroveň signálu zobrazují klasické analogové ručičkové VU metry s podsvětlením. Výstupy jsou jak symetrické (XLR), tak nesymetrické (6.3mm jack).

Cena: 5 500,-Kč

f. Mikrofon

Do studia nejsou moc vhodné klasické mikrofony. Proto se používají velkomembránové kondenzátorové mikrofony pro co nejlepší nahrávku zpěvu. Pro nahrávání nástrojů slouží tzv. nástrojové mikrofony.

APEX 415

Ideálně se tento model prosadí jako over-head při snímání elektrických kytar či baskytar nebo prostě tam, kde se pracuje s vysokou hlasitostí a zároveň je třeba získat maximální zvukovou kvalitu. Na druhou stranu je ale doporučován i pro sejmutí nástrojů dechových, akustických kytar i akustických baskytar, strunných a dechových nástrojů či vokálů, kdy je třeba výjimečná čitelnost a přirozený zvukový projev.

Velkou výhodou tohoto mikrofonu je možnost přepínat mezi třemi směrovými charakteristikami – s Apex 415 získáte v jednom balení charakteristiku kulovou, kardioidní i takzvanou osmičku. To výrazně rozšiřuje aplikace, pro které je tento model vhodný.

Cena: 4 000,-Kč

Pro snímání nástrojů se více hodí jiné mikrofony a z vlastní zkušenosti doporučuji SHURE SM57 (2 800,-Kč) a SHURE BETA 57A (3 800,-Kč)

g. Absorpční panely

Vicoustic SuperKit MD55 Light

Řada Studio Line je navržena specificky pro akustické místnosti menších i větších rozměrů či jiné uzavřené prostory nejrůznějších typů a velikostí, vyžadující dokonalé zvukové odhlučnění. Sada absorbčních panelů Studio Line je zároveň cenově velice příznivě nastavena, což výrazně zvyšuje její dostupnost pro všechny, jejichž rozpočet je omezený. Panely, jež zajišťují vynikající efekt absorbce a rozptýlení rušivých frekvenčních pásem,  lze použít jednotlivě či v doporučených sestavách.

Cena: 4 000,-Kč (32 ks/2.88 m2)

Samozřejmostí jsou kabely. Kvalitní kabel vám mnohdy může ušetřit několik tisíc. Kvalitní kabel má patřičnou hrubost a kvalitu konektorů. U levných kabelů často dochází s porušení kabelu či k rychlému vychození konektoru.

Závěr

Pokud jste ten typ co by chtěl doma domácí studio, tak si to před realizací dobře rozmyslete. Je to velice nákladná věc a zmíněný sortiment věcí není zdaleka konečný. Nezahrnul jsem zde ekvalizéry, kompresory, dynamické procesory, efektové procesory a mnoho dalšího.

Sdílet článek na

Odeslat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>