Jak zabezpečit počítač?

V dnešním článku vám poradíme, jak si zabezpečit počítač, tak aby se do něj nedostal nezvaný host. Snad vám tento článek pomůže a možná i objasní nějaké věci.

Zachraňte váš počítač

Přihlášení

V první řadě je dobré si vytvořit účet administrátora, kde si dáte přístup s heslem a pak druhý účet, kde budete mít omezené práva a můžete ho mít bez hesla. Je to hlavně z toho důvodu, že budete mít absolutní kontrolu nad instalovanými věcmi. Nic se samo bez zadání administrátorského hesla a účtu nenainstaluje.

Antivir

Důležité je mít aktualizovaný antivirový program. I antiviry, které jsou ZDARMA mohou být dobré, ale co si budeme povídat… placený antivir (ESET, NORTON) váš počítač lépe ochrání. Vyplatí se investovat, aby nedošlo k poškození vašeho systému a případně k poškození vašich dat. Doporučuji antivirový program od firmy ESET. V praxi jsem se setkal s mnoha antivirovými programy, ale s Esetem jsem měl vždy nejlepší zkušenost.

Firewall

Pokud si myslíte, že vám stačí ten firewall co je ve Windows primárně, tak jste úplně vedle. Nejlépe když si zakoupíte licenci na nějaký firewall. ESET nabízí výhodnou licenci. Nabízí produkt ESET Smart Security, který obsahuje komplexní ochranu. Součástí jednoho programu je totiž antivir i s firewall. Navíc vše od jedné firmy, a tak odpadá starost s prodloužením licencí, jelikož vše máte po kupě.

Spybot

Vyplatí se mít takový program. Antiviry vám sice odhalí nějaké spyware a podobné havěti, ale program určený přimo na takové hrozby vám toho zlikviduje mnohem více. Velice kvalitní program je Spybot Search & Destroy. Ten vám dokonce proskenuje všechny cookies a nebo nabízí možnost všechny cookies bezpečně smazat. Nestane se třeba to, že by se nějaký nesmazal z důvodu, že by obsahoval nějakou infiltraci, což také může nastat.

Aktualizace Windows

Je důležité stahovat alespoň bezpečnostní záplaty systému (a že jich je), jelikož Windows obsahuje spousty zadních vrátek a to by se mohlo stát pro váš systém osudným. Ostatní aktualizace jsou většinou naprosto nepotřebné aktualizace programů, které ani nevyužíváte.

To zda-li budete nebo nebudete chodit na stránky, kde je zvýšený výskyt červů a virů je jen na vás, ale musíte si uvědomit, že čím více takových stránek budete navštěvovat tím více infiltrací bude útočit na váš počítač. Nikdy vám žádný výrobce antivirů nezaručí 100% úspěšnost.

Linux

Uživatelé Linuxu mají všechny tyto „trable“ z krku, jelikož Linux se považuje za nejbezpečnější systém. Nedělají se na něj téměř žádné viry či jiná havěť. Na Linux se instalují antiviry jen v případech když jsou používány jako server. Jelikož se na ten server připojují i Windows uživatelé, tak aby se viry nešířili po celé síti.

Programy ke stažení

ESET NOD32 Antivirus

ESET Smart Security

Symantec Norton Antivirus

Spybot Search & Destroy

Ubuntu 12.04 LTS

Sdílet článek na

Odeslat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>