PlayStation 4 a Xbox One v souboji o větší výkon

AKTUALIZACE 5.1.2015 viz. na konci článku

Už je to nějaký čas co vyšly nové konzole. Každá má své zastupce, kteří na každou z nich nedají dopustit. Ten kdo má PlayStation odsuzuje Xbox a naopak. Taky si každý může oblíbit jiný typ gamepadu a podobně. Dneska si nebudeme ukazovat screeny z her a porovnávat rozdíly, to řeší každý. My porovnáme hardware konzolí a ukážeme, která konzole je výkonější, ale to neznamená, že ta výkonější je lepší.

Základní parametry

Ačkoliv mají obě konzole stejný procesor a jsou si hardwarově velmi podobné, tak výkon stejný není. Je tam výkonový rozdíl, který by nemusel nic znamenat. Ovšem od vývojářů her se poslední dobou objevují stížnosti na výkon Xbox One. Musí hry graficky ořezávat a používat menší rozlišení, aby hra běžela stejně stabilně jako na PS4.

PlayStation 4

CPU: AMD „Jaguar“ 8 jader 1,6GHz

RAM: 8GB GDDR5 (frekvence: 5,5 GHz)

Prospustnost RAM: 176 GB/s

GPU: 18 výpočetních jednotek a 1152 shader jader (1,84 TFLOPS)

HDD: 500GB vyměnitelný SATA pevný disk

PlayStation 4-623-80


xbox-one

Xbox One

CPU: AMD „Jaguar“ 8 jader 1,6GHz

RAM: 8GB DDR3 (frekvence: 2,1 GHz)

Prospustnost RAM: 68 GB/s

GPU: 12 výpočetních jednotek a 768 shader jader (1,23 TFLOPS)

HDD: 8GB eMMC NAND FLASH + 500GB nevyměnitelný SATA pevný disk

Porovnání výkonu

PS4 i Xbox One staví na stejném procesoru od AMD. Frekvence má 1,6GHz a procesor má 8 jader. Grafický výkon obou konzolí se ovšem hodně liší a ve výsledku to má velký dopad na výkonové rozdíly obou konzolí. Obě GPU by se mohli srovnávat se serií PC GPU Radeon HD 7000. Zatím co PS4 by se dal srovnat s HD 7850, tak Xbox One s HD 7790. Základní frekvence GPU u PS4 je na 800 MHz a Xbox One na 853 MHz. Hlavní rozdíl je ovšem v paměti.

PS4 používá GDDR5 paměti, což zajišťuje propustnost 176 GB/s a samozřejmě velký výkon. Xbox One zvolil kombinaci klasických DDR3 pamětí s eSRAM. Tato kombinace zajišťuje propustnost 68 GB/s, což je o skoro 100 GB/s méně než u PS4. Takt pamětí je taky dost rozdílný. Zatím co Xbox má takt 2133 MHz, tak PS4 se s tím nemaže a nabízí 5500 MHz. Následek je jasný a to ten, že PS4 nabídne větší výkon. Na herní konzoli PS4 si v pohodě zahrajete nejnovější tituly na fullHD rozlišení, ale Xbox One nabídne mnohdy jen HD rozlišení. To bude na televizorech nebo větších monitorech znát.

comparison

Závěr

Obě konzole nabídnou slušný výkon ovšem PS4 je na tom lépe. Není to o moc, ale je to znát. Pokud bychom se tedy měli rozhodovat jen podle výkonu, tak je jasnou volbou PS4. Pokud bychom měli volit podle gamepadu či vzhledu, tak jsme zase u toho kterou konzoli upřednostňujete. Každá konzole má plusy a mínusy. Dle mého objektivního názoru je PS4 co se týká HW lépe vymyšlená. Má v sobě integrované napájení a přitom má menší rozměry i váhu než Xbox One a navíc k tomu přidá i větší výkon. Xbox One má zase perfektní gamepad a má rychlejší start.

xbox-one-ps4,Q-0-391032-22

 


 

Zvyšování výkonu

Po útoku na servery Microsoft a Sony unikly na veřejnost nové informace. Podle posledních dostupných informací na Xbox One proběhnul update SDK, který má umožňovat využívat i sedmé jádro procesoru pro hry. A to až na 80%. Dále se má zlepšit správa ESRAM na konzoli. Ve výsledku se tedy zvýšil výkon konzole. Co to ale znamená ve srovnání s PS4? V tuto chvíli jsou dostupné jen testy a žádné reálné zkoušky přímo ve hrách. V testech tedy Xbox One ve výkonu procesoru přeskočil PS4. Ovšem co se nemění je obrovský náskok PS4 ve výkonu grafiky. Jelikož jsou hry dělané na výkon grafické karty, tak v celkovém pohledu je stále výkonnější PS4.

Sdílet článek na

Odeslat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>