Raspbian na Raspberry Pi – Instalace

Raspberry Pi

Dnes se podíváme na instalaci oficiální distribuce Raspbian.

Distribuce

Distribucemi nabízenými na stránkách Raspberry Pi jsou:

 • Raspbian – distribuce založená na Debianu „wheezy“ (tedy testovací větvi), optimalizovaná pro Raspberry Pi;
 • soft-float Debian „wheezy“ – stejný jako Raspbian, jen je určen pro běh jako virtuální systém;
 • Arch Linux ARM – distribuce Arch Linuxu určená pro procesory z rodiny ARM;
 • QtonPi – další distribuce založená na Debianu, tetokrát orientovaná na vývoj v Qt 5.

Jako další jsou k dispozici:

 • XBian – distribuce založená na Raspbianu, rozšířená o XBMC – multimediální centrum;
 • Raspbmc – další distribuce založená na Raspbianu, rozšířená o XBMC;
 • Raspberry Pi Fedora Remix – distribuce Fedora pro Raspberry Pi;
 • Slackware ARM (dříve ARMedslack) – Slackware pro procesory z rodiny ARM
 • a další…

V tomto díle se budeme věnovat instalaci distribuce Raspbian, neboť se jedná o distribuci doporučovanou pro seznámení s Raspberry Pi. Raspbian je distribuce založená na testovací větvi Debianu a jako desktopové prostředí používá LXDE.

Stáhneme, rozbalíme, zkopírujeme

Odkaz pro stažení aktuálního obrazu Raspbianu najdeme na raspberrypi.org. Jedná se o přibližně 440MB archiv, po jehož rozbalení získáme obraz vhodný pro zkopírování na 2GB SD kartu. Než obraz rozbalíme, je vhodné zkontrolovat jej pomocí poskytovaného kontrolního součtu. Pozitivní kontrola nám zaručí jak integritu archivu, tak i jeho pravost: sha1sum 2012-09-18-wheezy-raspbian.zip.

Obraz potom zkopírujeme na SD kartu, přičemž samozřejmě přijdeme o veškerá data, která na kartě byla. Dáme si samozřejmě pozor, abychom pro zápis použili to správné zařízení, nebo přijdeme o mnohem víc:

sudo dd bs=1M if=./2012-09-18-wheezy-raspbian.img of=/dev/sdb

Počkáme si, až příkaz skončí, a nastává ten očekávaný okamžik – první start naší nové hračky. Do vypnutého Raspberry Pi vložíme SD kartu, připojíme vše, co připojit potřebujeme (nezapomeneme připojit napájení k USB hubu), a nakonec zapneme i Raspberry Pi samotné.

Startujeme

Po prvním spuštění se nám zobrazí raspi-config, základní konfigurační nástroj pro nastavení Raspberry Pi.

Raspberry Pi: Instalujeme systém (Raspbian)

V něm můžeme zvětšit velikost oddílu na SD kartě tak, abychom využili její plnou kapacitu. Dále v něm můžeme nastavit velikost černých okrajů kolem obrazovky – to kvůli zobrazení na televizoru. Následují volby pro nastavení rozložení klávesnice, změnu uživatelského hesla, nastavení jazyka systému a jeho časového pásma. Můžeme zde také změnit poměr mezi pamětí přidělenou pro systém a pro grafické jádro, nastavit přetaktování ze základní taktovací frekvence 700 MHz až po 1 GHz a povolit či zakázat spouštění ssh serveru.

Pak už zbývá jen nastavit, zda má systém startovat do grafického prostředí a zkusit aktualizovat samotný raspi-config, jestli náhodou nepřibyla nějaká nová nastavení.

Prostředí a aplikace

Po restartu a spuštění grafického prostředí LXDE, do kterého se dostaneme přibližně za čtyřicet sekund od připojení napájení, je vše připraveno pro naše první kroky. Jako první je vhodné pomocí aptitude aktualizovat celý systém a můžeme se podívat, co nám distribuce Raspbian nabízí.

Protože je Raspberry Pi primárně určen pro výuku programování, najdeme na ploše ikony hned tří programovacích prostředí:

 • Scratch – výukový programovací jazyk pro malé i velké;
 • IDLE – pro vývoj v jazyce Python verze 2;
 • IDLE3 – pro vývoj v jazyce Python verze 3.

Další ikony zastupují referenční příručku distribuce Debian, webový prohlížeč Midori, nástroj pro nastavení bezdrátového připojení k síti a pro nás, kteří si nemůžeme pomoci, tu je LXTerminal.

Raspberry Pi: Instalujeme systém (Raspbian) Raspberry Pi: Instalujeme systém (Raspbian) Raspberry Pi: Instalujeme systém (Raspbian)

Závěr

Distribuce Raspbian je základní distribucí, která nám má poskytnout přístup k programovacím nástrojům pro jazyk Python verzí 2 a 3 a Scratch. Umožní nám také přístup na Internet a k našim souborům se dostaneme pomocí souborového manažeru PCMan. A protože je to Debian se vším všudy, můžeme si z repozitářů doinstalovat prakticky cokoli.

Příště se podíváme na instalaci distribuce Arch Linux.

Sdílet článek na

Odeslat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>