ReadyBoost – Zrychlení PC pomocí flash disku?

Možná jste už slyšeli o možnosti zrychlení počítače pomocí flash disku. Drtivá většina uživatelů si pod tímto představí, že po aktivování flash disku se vám rozšíří velikost RAM. To je ovšem omyl. Funguje to trochu jinak. Ve skutečnosti se rozroste mezipaměť počítače. Maximální možná velikost tohoto rozšíření je 4GB prostoru uříznutého z jednoho zařízení kvůli souborovému systému, který víc nepovolí, ale takových zařízení můžeme mít v PC více a maximální možné rozšíření jde až na 256GB.

readyboost-desk

Co to v praxi vlastně tedy znamená? Ve Windows se nachází funkce SuperFetch, která se využívá jako urychlovač spouštění často využívaných programů. Jelikož je k tomu používán pevný disk, tak načítání programů je sice rychlejší než když nejsou schované v mezipaměti, ale stále je to poměrně pomalé. Když se k tomuto účelu použije flash disk, který v dnešní době i díky USB 3.0 dosahuje velkých přenosových rychlostí, tak se nám rapidně zrychlí starty často používaných programů.

Aplikace

Mozilla Firefox (15 panelů)

Google Chrome (15 panelů)

Skype

Thunderbird

Bez readyboost

10 sekund

12 sekund

6 sekund

4 sekundy

S readyboost

2 sekundy

2 sekundy

1,3 sekundy

0,9 sekund

Nečekejte ovšem toto zrychlení hned. Chvíli bude trvat než Windows vyhodnotí výkon a správně optimalizuje tuto funkci. Většinou se zrychlení projeví po týdnu.

Jak zapnout tuto funkci?

1. Připojte daný flash disk ke svému PC

2. Otevřete si Tento počítač

3. Klikněte „pravým“ na flash disk a dejte možnost „Vlastnosti“

4. V záložkách si najděte možnost „ReadyBoost“

5. Zvolte možnost „Používat toto zařízení“ a zvolte velikost, která má být ukrojena z disku. Úplně dole vidíte doporučenou velikost pro maximální využití potenciálu readyboost funkce.

Screen Shot 12-25-14 at 11.32 PM

6. Změny potvrdíme a máme aktivováno.

Sdílet článek na

Odeslat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>