Samsung Galaxy S5 vs Xiaomi Mi4 – srovnávací test dvou králů

Dnešní článek nebude klasická recenze. Je to spíše srovnání dvou produktů, které jsou papírově až moc podobné. Hodně uživatelů to může zmást a budou vybírat podle toho jestli tu značku znají, jaké informace o té značce dostali od známých a podobně. Hodně lidí může pohrdnout Xiaomi, protože ji nezná a nebo naopak Samsungem, protože S4 se prostě nepovedla. Dnes si ukážeme klady a zápory obou zařízení a na přímo je srovnáme. Jak to dopadne? Mobilní telefony do recenze zapůjčil internetový obchod CZC.cz ve spolupráci s VirComputers, IT s.r.o. – CZC.cz partner.

Samsung Galaxy S5

Displej: 5,1″ Super AMOLED
Procesor: Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974-AC
Frekvence: 2,5 GHz
Počet jader: 4
Operační paměť: 2 GB
Grafický procesor: Adreno 330
Fotoaparát: 16 Mpx (zadní), 2,1 Mpx (přední)
Video: až 4K video při 30FPS
Vnitřní paměť: 16/32 GB
Podpora SD: Ano (až do 128GB)
Baterie: 2800 mAh

galaxy-s5-google-play-edition


Mi4_White-500x500

Xiaomi MI4

Displej: 5″ IPS LCD
Procesor: Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974-AC
Frekvence: 2,5 GHz
Počet jader: 4
Operační paměť: 3 GB
Grafický procesor: Adreno 330
Fotoaparát: 13 Mpx (zadní), 8 Mpx (přední)
Video: až 4K video při 30FPS
Vnitřní paměť: 16/64 GB
Podpora SD: Ne
Baterie: 3080 mAh


Příslušenství

Oba smartphony mají příslušenství. Xiaomi má v balení kromě telefonu i nabíjecí adaptér, redukci na EU zásuvky, USB kabel (docela hodně dlouhý) a poté ještě „pinzetku“ na vytáhnutí SIM karty a tím to končí. Samsung má navíc sluchátka a náhradní náušníky. Což může být pro mnohé velká výhoda a jeden z rozhodujících parametrů.

Výkon

Oba telefony mají srovnatelný papírový výkon. Xiaomi má výhodu větší RAM. Což poznáte při náročnějších hrách nebo při multitaskingu. Jinak vám to bude úplně jedno. Samsung má ze 2GB volných cca 880MB (zbytek zabere systém). Xiaomi má volných cca 1,8 GB ze 3 GB (zbytek zabere systém). Takže oba systémy žerou zhruba stejné množství paměti. Procesor je zde shodný. Oba modely mají Snapdragon 801 na frekvenci 2,5 GHz a se 4-mi jádry. Grafický procesor opět stejný a to Adreno 330. Říkáte si, že výkon bude na chlup stejný a nebo bude Xiaomi ve výhodě díky větší RAM. A ano… benchmark testy ukázali, že je výkonější Xiaomi, ale opravdu jen o málo. Přece jenom větší rám neudělá zase tak velký rozdíl. Ovšem né v každém testu Xiaomi vedlo. O čemž se můžete přesvědčit v obrázcích pod touto kapitolou. Co se týče výdrže, tak v tom při testování a hraní her Samsung Xiaomi drtí.

Samsung Galaxy S5

Xiaomi Mi4

Galaxy S5

Galaxy S5

Xiaomi Mi4

Xiaomi Mi4

Galaxy S5

Galaxy S5

Xiaomi Mi4

Xiaomi Mi4

Galaxy S5

Galaxy S5

Xiaomi Mi4

Xiaomi Mi4

Galaxy S5

Galaxy S5

Xiaomi Mi4

Xiaomi Mi4

Výdrž baterie a teploty

Oba telefony by měli mít slušnou výdrž a dle papírových hodnot by na tom mělo být Xiaomi lépe. Během testování a hraní her se ovšem ukázal Samsung jako ten úspornější. Na mobilech se hrály stejné nebo podobně náročné hry a přitom se ukázalo, že Xiaomi je v herním režimu opravdový žrout. Což dokládají i obrázky. V systému je, ale o něco úspornější. Během sledování YouTube, prohlížení internetu a nebo focení a natáčení „žrali“ oba telefony stejně. Co se týče dobíjení, tak oba telefony se dobíjí opravdu velmi rychle.

Xiaomi Mi4

Po necelých 3 hodinách hraní spotřeboval 97% baterie

Samsung Galaxy S5

Po 12-ti hodinách (čistého času) hraní spotřeboval 90% baterie

Xiaomi Mi4

Xiaomi Mi4

Galaxy S5

Galaxy S5

 

Během hraní her se u Xiaomi objevil problém. Neskutečně hodně se zahřívá. A když píšu neskutečně, tak myslím 60°C, které vám pálí ruku. Zahřívá se v oblasti foťáku, kde má umístěny všechny čipy. Baterie hřeje normálně. Samsung je na tom o poznání lépe. Jediné teplo co zaregistrujete je to od baterie a to není vůbec nepříjemné.

Xiaomi Mi4

Xiaomi Mi4

Vzhled a systém

Začneme Samsungem. Vzhled těla se mi moc nelíbí a to hlavně kvůli liště kolem displeje. Jinak je to klasický vzhled Samsungu, který opět sází na kulatější rohy. Systém je zde Android 4.4.2 s nadstavbou TouchWiz. Tato nadstavba je pěkná a přehledná. Ovšem je náročnější na baterku, jelikož vám stále běží aplikace od samsungu a další podpůrné aplikace, které jsou potřeba pro běh nadstavby. Z mých zkušeností můžu potvrdit, že se po delším čase bez přeinstalování telefonu nadstavba začne kousat a to na každém telefonu od Samsungu. A to i na tomto výkonném modelu. Je to ale dáno velkým množstvím aplikací, které si uživatel do telefonu nainstaluje. Pokud tedy telefon nebudete trápit velkým množstvím aplikací, tak by neměl nastat problém záseků nadstavby TouchWiz.

shot_2014-12-11_20-57-38

Xiaomi se mi designově líbí více. Hodně připomíná iPhone a to ne náhodou. Majitel společnosti již před časem přiznal, že je velkým fanouškem Apple a své zařízení se snaží udělat v duchu Apple. Je to poznat nejenom na těle, ale i v systému. Dalo by se říci, že je to iPhone s Androidem. Pokud jste někdy měli představy, jak by vypadal iPhone systém na Androidu, tak věřte, že tohle řešení je tomu blízko. Systém se mi ovládalo hůř než u Samsungu. Zdálo se mi to málo intuitivní. Ovšem to je jen můj subjektivní názor. Na baterii je tento systém 4.4.4 s nadstavbou MUIU v6 velmi šetrný. Po 8-mi hodinách (přes noc) ubyli jen 3% baterie. Obrovské plus jsou časté aktualizace systému. Což u Samsungu nehledejte.

Screenshot_2014-12-11-20-23-50

Fotoaparát

Velmi často smartphone nahrazuje levné fotoaparáty, protože už dokáže fotit velmi kvalitně. Pokud bych měl srovnat tyto telefony, tak se mi zdají být fotky ze Samsungu lepší. Mají věrnější barvy. I macro se s ním fotí lépe. Ovšem při procházce lesem a zkoušení foťáků jsem narazil na obrovský problém. Samsung neumí ostřit. Byl velký problém zaostřit. To Xiaomi na tom bylo mnohem lépe. Ostřilo hned a bez nějakých prodlev. Přičemž v místnosti Samsung ostřil parádně. Přední foťák je jednoznačně lepší u Xiaomi. O tom se snad ani nemusíme bavit. Stačí se kouknout na parametry.

Galaxy S5

Xiaomi Mi4

Galaxy S5

Xiaomi Mi4

Galaxy S5

Xiaomi Mi4

Video

Oba modely se chlubí videem v rozlišení 4K. Tak jsem tedy zkoušel, jak to bude vypadat, jak funguje stabilizace obrazu a jak si povedou při ostření. Oba modely jsou na tom naprosto stejně kromě jednoho bodu. Jak to Samsungu při focení nejde, tak zde se ostření zase velmi daří a Xiaomi poráží. I při zoomu je lepší Samsung. Při digitálním zoomu 4x byl obraz na Samsungu o poznání kvalitnější.

Ukázka videa slouží jen pro porovnání barev a ostření.

YouTube Preview Image YouTube Preview Image

Závěr

Oba telefony jsou parádní. Pokud byste je neměli vedle sebe a neporovnávali, tak rozdíly nevidíte. Tedy krom designu. Ovšem po porovnání budete mít zamotanou hlavu. Samsung má lepší výdrž při hraní her, nehřeje a má lepší video záznamy. Xiaomi má lepší ostření na foťáku a lepší výdrž při běžné práci. Je těžké se rozhodnout, který je lepší, protože oba jsou dobří. Pokud bychom se měli rozhodovat podle ceny, tak vyhráva Xiaomi s cenou něco málo přes 10 000,-Kč. Pokud bychom se měli rozhodovat podle výdrže, tak vyhraje Samsung. Oba telefony jsou tak vyrovnané, že se musíte rozhodnout spíše na co ho využijete a nebo podle ceny. Pokud stále tápete, tak zde je mé doporučení:

Na hovory a sms – Xiaomi Mi4
Na hry – Samsung Galaxy S5
Na fotky – Xiaomi Mi4
Na video – Samsung Galaxy S5

Celková galerie

Screen Shot 12-19-14 at 04.08 PM

Sdílet článek na

Odeslat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>