Srovnání Logitech Driving Force GT vs Thrustmaster T100 Force Feedback

V dnešní recenzi si porovnáme dva volanty s odlišnou cenou, která se liší o 1000,-Kč a mě zajímalo, jak velký rozdíl to bude. Oba modely obsahují Force Feedback a oba jsou kompatibilní i s herní konzolí PS3. Zhodnotíme si jejich výkony ve hrách a ukážeme který z nich je opravdu ten lepší. Volanty do recenze zapůjčil internetový obchod CZC.cz ve spolupráci s VirComputers, IT s.r.o. – CZC.cz partner.

Základní informace

Logitech Driving Force GT

Force feedback
Otáčení o 900 stupňů
Volant o průměru 28 cm
Stabilní plynový a brzdový pedál s úchytným systémem na koberec
Ovladač nastavení v reálném čase se 24 pozicemi
Pro konzoli PLAYSTATION®3

Cena: 3 899,-Kč

2572061-logitech+driving+force+gt


Thrustmaster T100 Force Feedback

T100_pedalier_Volant

Force feedback
Otáčení o 270 stupňů
Volant o průměru 25 cm
Stabilní plynový a brzdový pedál s nastavením úhlu sklonu pedálů
10 tlačítek a D-PAD
Pro konzoli PLAYSTATION®3

Cena: 2 790,-Kč


Upevnění volantů ke stolu

Myslím si, že jeden z hlavních aspektů při koupi herního volantu je upevnění ke stolu a jak dobře drží pedály na zemi. Musím říct, že oba volanty si vedou skvěle. Každý má odlišný systém uchycení a oba na stole drží skvěle. Ovšem musím přiznat, že Logitech zvolil opravdu velmi jednoduché řešení, které je nesmírně účinné. Thrustmaster zvolil trochu komplikovanější uchycení a je to méně pohodlné na uchycení, ikdyž stéjně účinné. Volanty na stole nekloužou a neuvolňují se. Vše je stabilní a ani při zpětné vazbě volant na stole „nedrnčí“.

logitech-driving-force-gt-gran-turismo-image3-big_ies1531567 57146

Pedály jsem měl položené na plovoucí podlaze a ani jeden model neměl problém s tím, že by pedály někam ujížděly. Ovšem velkou výhodu má model Logitech, který na pedálech má i kobercovou zarážku, jelikož gumové podložky na koberci nepomáhají. Thrustmaster se to zase snaží vyvážit nastavitelným sklonem pedálů, ovšem když vám pedály nebudou dobře držet na jakémkoliv povrchu, tak je vám to k ničemu.

Ergonomie a funkce

Jako první jsem testoval Thrustmaster a byl jsem se vším spokojený až na velikost volantu. Bylo to opravdu hodně nepřirozené držet tak malý volant. Průměr 25cm se sice zdá hodně, ale věřte, že já jsem s tím měl velký problém. Další věc bylo otáčení volantu. Otočit se dá jen o 270° a to je pro aktivního řidiče málo. Jde to znát i ve hrách. Zatáčení s tak malým rozsahem je nepřirozené… jen odhadujete kolik musíte na volantu otočit abyste správně trefili poloměr zatáčky. Asi by to vyřešilo několik desítek hodin cviku, ale já jsem si nemohl zvyknout. Sekvenční řazení pod volantem bylo velmi pohodlné a páčky jsou dostatečně velké. Co mě zarazilo byl popis tlačítek volantu. Za horšího světla nemáte šanci poznat co je to za tlačítko. Je to dáno tím, že se výrobce jednoduše nestaral o popis tlačítek bílou barvou. Popisky jsou v tlačítkách vryty a to je velké mínus.

T100-2

Přehodil jsem volanty a nyní mám před sebou Logitech. Hned poznáte větší průměr volantu… je to přirozenější úchyt volantu. Otáčet volant jde až o 900° což je zhruba 2,5x otočení volantu. A co to má za následek? Ve hrách jsem okamžitě věděl, jak moc mám zatočit v zatáčce abych nezatočil ani málo a ani moc. Okamžitě jsem si byl při řízení jistý jako bych sedel ve skutečném vozidle. Tlačítka na volantu mají bílé popisky, které jdou vidět a lépe se tak orientujete. Pod volantem jsou ještě dvě další tlačítka, které mají sloužit pro případné sekvenční řazení. Jsou opravdu malé oproti těm co má Thrustmaster, ale má to své odůvodnění. Pro řazení je tu páka na pravé straně.

Oba volanty mají snad naprosto identické pedály akorát s jiným vzhledem. Oba modely mají nastavený odpor pedálů zhruba stejně. Plyn má menší odpor než brzda. Celkově to dodá větší věrnost a zážitek. Další věc, která je důležitá je délka kabelů. Tady opět vyhrává Logitech. Je zde délková rezerva, takže jsem mohl klidně kabely vést na stole kudy jsem chtěl a vždy vše vyšlo. Thrustmaster má kabely opravdu na míru. Když jsem si vše zapojil, tak se mi stalo, že jsem měl pedálový kabel napnutý a pletl se tak mezi pedály… nemohl jsem ho vést kudy jsem na stole chtěl, ale prostě tou nejkratší cestou, která byla i tak zřejmě moc dlouhá. I napájecí a USB kabel od volantu nejsou nejdelší.

Force Feedback

Snad největším lákadlem u volantu je zpětná vazba. Nejde jen o to, abyste ve volantu měli vibrace, když narazíte do svodidel či jiného auta… jde hlavně o reálné přenesení nerovností a různých chování vozidla do volantu. Zde si oba volanty vedou velmi dobře. Nastavit jde odpor volantu při zatáčení, síla vibrací a síla zpětné vazby s nerovností. Ve hře to pak vypadá tak, že když najedete do zatáčky cítíte tu váhu vozu v rukou. Cítíte každou nerovnost terénu a když například ve formuli najedete na obrubník, tak cítíte jednotlivé segmenty toho obrubníku. Oba volanty mají tohle vychytané, ale přecejenom mi zpětná vazba přišla věrnější u Thrustmaster volantu.

ECCI-FF-7000

Závěrem

Toto srovnání dvou volantů bylo velmi těžké. Na začátku byl rozdíl 1 000,-Kč, který mohl znamenat dvě věci. Buďto lepší volant Logitechu a nebo nadsazená cena oproti konkurentovi. Po srovnání, které bylo ve hrách Grid, Grid 2, Grid Autosport a F1 2013, jsem si byl jist, že tady se vyplatí připlatit. Celkově mi Logitech sedl lépe. Větší volant i otáčení. I při vymýšlení se uvažovalo logicky, a tak jde vidět, že se někdo nad tím vším zamyslel a dotáhnul vše do detailů. To se u Thrustmaster říci nedá. Chybí zde jasně viditelné popisky i chytřeji vymyšlené uchycení, které by ve výsledku nepůsobilo tak složitě. Věrnější ovládání ve hrách má jednoznačně Logitech, ale v čem musím vyzdvihnout Thrustmaster je zpětná vazba, která byla o něco lepší než u Logitechu.

Dá se říct, že kdo si koupí Thrustmaster bude spokojený a nadšený, že za tak nízkou cenu se dá pořídit něco tak dobrého. Ovšem jen do té doby než usedne za Logitech, který je výborný! Rozdíl 1000,-Kč je velký (za takovou cenu lze pořídit pár her), ale věřte že se vyplatí připlatit. Dostanete větší komfort a prožitek.

Screen Shot 11-22-14 at 12.30 PM

Screen Shot 11-22-14 at 12.37 PM

Sdílet článek na

Odeslat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>