Test volantu Tracer s řadicí pákou a pedály

Tracer Speeddriver Pro Steering wheel

V této recenzi si představíme závodní volant určený, jak pro PC, tak i pro Playstation 2. Volant má celkem pěkný a přehledný vzhled. Tracer je nováčkem v tomto segmentu, a tak jsem byl zvědavý, jak si poradí a zda-li bude tento volant náhrada za šipky na klávesnici.

Základní parametry

Zpětná vazba: Ano
Funkční tlačítka: 10
Uchycení: přísavky
Gearbox: Ano
Pedály: brzda/plyn
Rozhraní: USB 1.1/PS2

Zpracování

Hned na první pohled vidíme, že volant není milovník kovu. Vše je z plastu nebo gumy, ale poměrně pevné. Možná by se hodilo umístit do volantu závaží, aby se zajistila větší stabilita. Volant je ke stolu připevněn pomocí 7 přísavek, které vůbec nesplňují svůj účel. Nicméně volant je celkově velice slušně zpracovaný a dokonce ergonomicky tvarovaný. Pedály jsou také z plastu, ale narozdíl od volantu se nám nebudou všude klouzat a pevně drží na svém místě.

Až na připevnění volantu ke stolu se tedy nejedná o špatný kus plastu.

Funkčnost

Po připojení a nainstalování ovladačů na vás nevybafne žádné okénko s nastavením. Samotné nastavení je možné jen v nastavení hry a to dost zamrzí. Hry s tímto volantem problém nemají a v pohodě se přihlásí i na nových WRC. Jen to zatáčení je dost divoké. Zatáčet volant začne až po znatelném otočení volantu a to v takovém režimu, že najednou se stane z plynulého natočení kol zběsilé srovnávání smyků. Musím, ale pochválit plynový a brzdový pedál, které jsou naladěny opravdu dobře. Tlačítka na volantu vypadají, že opravdu každé má jinou funkci, ale není tomu tak.

Levý joystick nahrazuje funkci pedálů a točení volantu (zjednodušeně šipky v joysticku) a páky za volantem se tváří jako slibovaný gearbox. Ovšem pravda je jiná a ten pro změnu nahrazuje funkci pedálů. Řazení obstarává páka na pravém boku a můžu vám říct, že ta se povedla opravdu dobře. Řazení nemá velkou odezvu a přeřazení je potvrzeno hlasitým cvaknutím.

Volant má také odezvu v podobě vibrací a světelného signálu. Jednoduše, když ve hře zapnete feed force back, tak volant začne vibrovat. Ovšem i zde je malý háček a to ten, že vibruje jen při otáčení a při jízdě rovně nikoliv. Tady asi někdo udělal chybu.

Závěr

Volant překvapil a to na oba způsoby. Vypadá celkem slušně a stydět se nemusí ani za přehlednost a ergonomii, ale má to háček. Volant je příliš lehký a má pouze možnost přichycení přes přísavky, které ovšem vůbec nefungujou. Což je charakteristické u všech volantů, které mají tento systém uchycení. Pro nenáročné hráče, kteří u závodních simulátorů moc neprosedí, je tento volant ideální. Cena není vysoká a nabízí kvalitní zpracování pedálů a ergonomie a možnost je i připojení k PS2. Ovšem pro hráče co si chtějí vychutnat nadupané závody tento kousek plastu prostě není.

Hodnocení

Ergonomie: 7/10
Rozmístění tlačítek: 8/10
Uchycení: 1/10
Pedály: 8/10
Vibrace: 1/10
Cena/výkon: 4/10

Klady

+ pedály
+ PC/PS2
+ ergonomie

Zápory

- uchycení na stůl
- málo funkcí tlačítek
- nastavení volantu
- vibrace

Cena: 890,- Kč

Hardware do recenze zapůjčil Vir Computers IT, s. r. o.

Sdílet článek na