Dnes si ukážeme vzdálené ovládání VLC media playeru pomocí smartphonu. A proč vlastně? Určitě se mezi vámi najde někdo, kdo má k televizi připojený počítač či notebook a přehrává přes něj filmy či muziku. Sedíte na pohovce a pro každou změnu musíte vstanout. Tedy pokud nemáte bezdrátovou klávesnici a myš. Případně ležíte v posteli a koukáte na počítači na filmy. Nechce se vám vstávat, ale potřebujete zesilovat, zeslabovat nebo přepínat filmy a hudbu. V každém případě se tato funkce dá dobře využít. A jak na to?
Postup
Tento postup platí pro verze od 2.1
1. Spustíme VLC přehrávač a v panelu nástrojů zvolíme možnost „Nástroje –> Nastavení“ (klv. zkratka: Ctrl+P)
2. V levém dolním rohu si zvolíme možnost „Vše“. Zobrazí se větší nabídka a z levého sloupce vybereme možnost „Hlavní rozhranní“.
3. V pravém sloupci zvolíme možnost „Web“. Tím se nám na portu 8080 otevře HTTP protokol pro přístup k webovému rozhranní VLC.
4. Vše potvrdíme a restartujeme VLC. Zda-li používáte Windows Firewall, tak vám naskočí oznámení, kde musíte dát povolit přístup. Pokud používáte jiný firewall, zřejmě budete muset VLC povolit ručně.
5. Nyní můžeme vyzkoušet funkčnost na http://localhost:8080
6. Vypneme VLC a přesuneme se do složky „C:\Program Files (x86)\VideoLAN\VLC\lua\http“, kde najdeme soubor .hosts, který musíme upravit. Do tohoto souboru musíme zapsat IP adresu našeho smartphone např. 10.10.0.102
7. Zapneme VLC a vyzkoušíme funkčnost. Do prohlížeče telefonu zadáme IP vašeho PC a port. Například 10.10.0.5:8080
Závěrem
Pokud jste postupovali správně, tak vám vzdálené ovládání bude bez problému fungovat. Pokud se stránka nebude vůbec zobrazovat, tak musíte přidat vyjímku ve firewall vašeho PC. Pokud se bude zobrazovat chyba 403, tak nemáte správně nastavené IP v .hosts a nebo se změny v .hosts neuložily.