Windows 7 trable se sdílením a nejen do Win XP

Dneska si vysvětlíme, alespoň trochu, sdílení na Windows 7. Jelikož jsou klasické licence brány jako domácí či Microsoft nepočítá s provozem PC s Windows 7 Pro 24/7, tak nám v řadě věcí vznikají problémy, s kterými se musíme vypořádat. Tentokrát se zaměříme jen a pouze na sdílení složek či celých disků v domácí či firemní síti. Mnozí můžou namítat a doporučovat serverové licence, ale vzhledem k tomu, že v malé firmě server velmi často vůbec nepotřebují, tak je zbytečné takové věci vůbec psát do komentářů. A to nemluvím o domácí síti. Samozřejmě je serverová licence v mnoha ohledech daleko lepší než klasická licence, ale cenový rozdíl je tam velký.

sharebutton-646x363

Nyní přímo k věci. Přecejenom logika Microsoftu je trochu jiná a třeba takový linux, který je mimochodem zdarma, tyhle serverové funkce zvládá bez problémů i v klasické desktopové verzi. Jak tedy postupovat, když chcete bez problémů sdílet disk či soubor do sítě? Tak abyste nemuseli co 24 hodin restartovat PC, protože Windows „zakáže“ sdílení? Ukážeme si docela jednoduchý postup, jak docílit bezproblémového sdílení.

Postup

Předpokládá se, že alespoň něco o sdílení víte a jen se trápíte s tím, jak sdílet na starší OS či jiné OS než Windows.

a. Nastavení PC z kterého se bude sdílet

1. Síť, do které budeme sdílet by měla být nastavená jako domácí či firemní a nikoliv veřejná

2. Nyní si musíme nastavit pár důležitých věcí. Postupujeme tedy následovně:

Start –> Ovladací panely –> Centrum síťových připojení a sdílení –> Zvolit možnosti domácí skupiny a sdílení –> Změnit rozšířené možnosti sdílení –> Povolit sdílení souborů pro zařízení používající 40bitové nebo 56bitové šifrování

3. Pokud používáte jiný než Windows firewall, tak povolit následující porty ve vaší síti:

TCP porty: 5357, 5358, 139, 445, 2869

UDP porty: 3702, 5355, 137, 138, 1900, 3540

4. Správně nastavit práva a oprávnění u sdílené složky (předpokládám, že takovou základní věc zde nemusím vypisovat, návod je zaměřen spíše pro vyřešení složitějšího problému)

5. Nyní nastává trochu složitější věc a to úprava registru Windows. Jelikož bez této úpravy se vám může velmi snadno stát, že vám sdílení po třeba 26 hodinách přestane fungovat a musíte restartovat počítač, na kterém je sdílená složka umístěna. Abychom se toho vyvarovali, tak musíme upravit registry. Mimochodem jde o chybu:

Source: srv
Event ID: 2017
Level: Error

Řešení je upravit registry. Musíme upravit celkem 2 hodnoty. První je umístěna zde:

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\LanmanServer\Parameters\Size

Hodnotu musíme změnit na „3

Druhá hodnota je umístěna zde:

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\SessionManager\Memory Management\LargeSystemCache

Hodnotu změníme na „1

b. Nastavení ostatních PC v síti

1. Nastavení domácí nebo firemní sítě

2. Pokud používáte jiný než Windows firewall, tak povolit následující porty ve vaší síti:

TCP porty: 5357, 5358, 139, 445, 2869

UDP porty: 3702, 5355, 137, 138, 1900, 3540

Doufám, že se vám povede eliminovat chyby při sdílení a vše pofrčí jak má. Ovšem pokud chcete opravdu stabilní PC a systém, tak jedině Linux.

Sdílet článek na

Odeslat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>