XBMC na Raspberry Pi – instalace

Co je to XBMC

XBMC (dříve XBox Media Center) původně vznikl jako projekt multimediálního centra pro herní konzoli Xbox a v současné době je dostupný pro většinu současných systémů a platforem ve více než čtyřiceti jazykových verzích. Celý je napsán v programovacím jazyce C++ a zásuvné moduly a dodatečné skripty jsou napsány v Pythonu. XBMC je určeno pro přehrávání a prohlížení multimediálního obsahu uloženého lokálně, v místní síti nebo na internetu. Pro jeho ovládání lze použít klávesnici, myš, dálkové ovládání nebo webové rozhraní, stejně jako jej můžeme ovládat pomocí aplikací pro Android nebo iOS.

Stáhneme, rozbalíme, zkopírujeme

Odkaz pro stažení aktuálního obrazu Xbianu je na xbian.org. Velikost archivu je necelých 800 MB a po jeho rozbalení získáme opět obraz vhodný pro zkopírování na 2GB SD kartu. Než obraz rozbalíme, je vhodné si jej pro jistotu zkontrolovat pomocí poskytovaného kontrolního součtu. Pozitivní kontrola nám zaručí jak integritu archivu, tak i jeho pravost:

sha1sum XBian0.8.7z

Obraz potom zkopírujeme pomocí dd na SD kartu, přičemž samozřejmě přijdeme o veškerá data, která na kartě byla. Stejně jako v minulém díle pozor na použití správného zařízení, nebo přijdeme o mnohem víc:

sudo dd bs=1M if=./XBian0.8.img of=/dev/sdb

Počkáme si až skončí kopírování, vložíme SD kartu do vypnutého Raspberry Pi, připojíme vše co připojit potřebujeme (nezapomeneme připojit napájení k USB hubu) a nakonec připojíme napájení a vyrazíme do světa multimédií.

Startujeme

Po třiatřiceti vteřinách nám systém bez jakéhokoli dalšího nastavování nastartuje do přehledné úvodní obrazovky. První kroky většinou povedou k nastavení mateřského jazyka a časového pásma a pak už na nás naše Raspberry Pi bude mluvit česky a ukazovat nám správný čas:

Raspberry Pi: Instalujeme systém (XBMC) Raspberry Pi: Instalujeme systém (XBMC) Raspberry Pi: Instalujeme systém (XBMC)

Hlavní nabídka

Hlavní nabídka XBianu je rozdělená do šesti částí:

  • Počasí – pro zobrazení počasí v jednom ze tří nastavitelných umístění včetně dlouhodobé předpovědi, to vše ze čtyř volitelných zdrojů dat.
  • Obrázky – pro prohlížení obrázků a fotografií na místních i vzdálených úložištích.
  • Videa – pro přehrávání videí a filmů z místních i vzdálených úložišť.
  • Hudba – pro přehrávání místní i vzdálené hudby včetně internetových vysílání.
  • Programy – ve výchozím nastavení je tu jen nastavení některých dalších možností systému (prodleva před spuštěním systému, nastavení některých bezdrátových síťových adaptérů, vložení licence pro MPEG-2) a nástroj pro zvětšení velikosti oddílu na SD kartě tak, abychom využili její plnou kapacitu.
  • Systém – zde najdeme nastavení systému, dvoupanelového správce souborů, uživatelské profily a informace o systému samotném

Raspberry Pi: Instalujeme systém (XBMC) Raspberry Pi: Instalujeme systém (XBMC) Raspberry Pi: Instalujeme systém (XBMC) Raspberry Pi: Instalujeme systém (XBMC) Raspberry Pi: Instalujeme systém (XBMC)

Prohlížíme, sledujeme, posloucháme

Prohlížeč obrázků a fotografií dokáže zobrazit snímky jako náhledy, v plné velikosti po jednom nebo jako prezentaci. Obrázek lze při prohlížení přiblížit v deseti krocích, otáčet a zobrazit jeho EXIF informace.

Přehrávač videa nabízí standardní funkce jako rychlý posun vpřed/vzad, změnu poměru stran, volbu zvukové stopy a zobrazení titulků. Rozšířené funkce pak umožňují různá nastavení a korekce obrazu i zvuku. Příjemnou funkcí je také to, že si pamatuje, kdy jste ukončili přehrávání a při další spuštění filmu se ptá zda pokračovat od tohoto místa nebo opět od začátku.

Přehrávač hudby kromě standardních funkcí nabízí také například zobrazení textu písně včetně momentální pozice v písni.

Obrázky, fotografie, videa, filmy i hudbu lze samozřejmě prohlížet a přehrávat z mnoha předvolených online zdrojů.

Závěr

Xbian je postaven na distribuci Raspbian, tedy Debianu určenému přímo pro Raspberry Pi, rozšířenému právě o XBMC. Vejde se na 2GB SD kartu a bez zbytečných otázek a nastavení nabídne i laickému uživateli hotové řešení pro využití Raspberry Pi ve funkci domácího multimediálního centra. Podporuje síťové protokoly NFS, AFP, AirPlay a Samba, takže si porozumí s většinou síťových úložišť. Absence příkazové řádky je nahrazena SSH přístupem.

Sdílet článek na

Odeslat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>