Záloha VirtualBox systému během chvilky

virtualbox1

Dnes si ukážeme, jak zálohovat virtualbox pomocí jeho vlastní nabídky. Záloha se dá provádět i prostým kopírováním virtuálních disků PC, ale tím ztratíte nastavení ve virtualboxu. Jak tedy na to?

Návod je sice tvořen v Ubuntu, ale neliší se od Windows, až na drobné detaily, vůbec v ničem. Takže se nemusíte vůbec bát. Jak vidíme i v úvodním obrázku vzhled virtualboxu je stále stejný.

Postup:

1. V otevřeném okně VirtualBoxu si dáme „Soubor –> Exportovat applianci“ a vyskočí na nás následující okno.

virtualbox2

Vybereme jaký virtuální počítač chceme zálohovat a pokračujeme dál.

2. Nyní si vybereme, kam chceme zálohu uložit. Zde ale musíme zbystřit! Máme tu totiž další dvě volby. Ta první zajistí uložení ve starší verzi pro plnou kompatibilitu s jinými virtualizačními programy či staršími verzemi VB a ta druhá zajistí při importu zálohy kontrolu správné funkčnosti virtuálního pc.

virtualbox3

Záleží jen na vás, jestli chcete nějakou volbu využít.

3. Shrnutí informací o virtuálním počítači. Zde to můžeme vyplnit a nebo nechat, tak jak je. Ovšem doporučuji vyplnit alespoň základní informace.

virtualbox4

4. Klikneme na „Export“ a začne se nám vytvářet kompletní záloha. Po ukončení exportu se celá akce akorát potvrdí a máme bezpečně zálohované virtuální stroje.

virtualbox5

Závěr

Ukázali jsme si, jak jednoduše zálohovat virtuální stroje ve VirtualBoxu, ale záloha jako taková určitě nestačí. Pokud se jedná o důležité stroje, tak důrazně doporučuji tuto zálohu opakovat pravidelně a mít ji uloženou na více místech a médiích. Jako přijatelné médium se může použít Blu-ray, externí disk nebo zabezpečené diskové pole s RAID.

Sdílet článek na

Odeslat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>