Jak na kvalitní poslech aneb „zvukově“ s IT MooV – 1. díl

Dnes si povíme něco o kvalitním poslechu, jak při hrách, tak při klasickém poslechu hudby a ukážeme si i příklad malého domácího studia. Jak už je patrné z názvu, tak bude tento „návod“ rozdělen na díly ve kterých se budeme zaměřovat na hráče, milovníky muziky a nadšence co by chtěli domácí studio.

Existují uživatelé co pro poslech hudby či hraní her používají chrastící pofiderní plastové bedýnky někde z výprodeje. Ale také jsou uživatelé co si chtějí vychutnat hudbu kvalitněji a zahrát hru s kvalitním 3D zvukem. Né všichni si tohle ovšem mohou dovolit, protože za kvalitu se prostě platí. Ukážeme si ideální nepřehnané řešení, které vás výjdou trochu dráž, ale taky si předvedeme levnější variantu.

1. Hraní her

a. Levná varianta

Jedná se o variantu pro „normální“ hráče, kteří nejsou zase tak závislí na zvukové stránce hry, co nepotřebují prostorový zvuk a co se spokojí s takovým standardem mezi uživateli.

Zvuková karta

Pohodlně vystačí integrovaná zvuková karta na desce, která takovou úlohu zvládá vcelku slušně.

Sluchátka

Nejvýhodnější je si koupit sluchátka s mikrofonem. Nebudeme se koukat na chrastítka za 150,-Kč i s poštou, ale vybereme raději nějaké slušnější, co vám vydrží nějaký ten pátek.

Genius HS-G500V Vibration gaming headset

Genius levná sluchátka

Jsou to herní kožené sluchátka s mikrofonem, které nabízí ergonomický design, vibrační funkce, ovládání hlasitosti a vypnutí mikrofonu, 2 m kabel zakončený konektorem USB (pro vibrace) a 2 konektory Jack 3.5 mm. Impedance je pak 32 Ohmu a velmi slušná citlivost 105dB s uzavřenou konstrukcí. Frekvenční rozsah udávaný výrobcem je 20 HZ – 20 kHz

Cena: 350 – 400,-Kč

Reproduktory

Zda-li jste hráč co raději hraje se zapnutými reproduktory než s nasazenými sluchátky, tak pro vás budou stačit nějaké plastové bedničky 2.0. Cenová hladina takových reproduktorů bývá od nějakých 300 až do 500,-Kč. Udávat sem příklad nebudu, ale pod cenu 300,-Kč jsou to chrastítka co nevydrží hrát ani půl roku. Kolem 500,-Kč už se objevují i dřevěné reproduktory, které jsou samozřejmě kvalitnější a mají lepší zvukový projev.

Mikrofon

V tom případě, že budete dávat přednost reproduktorům, tak je dobré si pořídit mikrofon. Postačí mikrofon do 200,-Kč, který splní svou funkci ve hře či na skypu.

b. Dražší varianta

Zvuková karta

Zde je potřeba se kouknou po kartě, co vám bude nabízet čistý zvuk, jak pro vstup tak výstup. Velmi důležité je i to, jestli karta umí 3D zvuk a jaké má převodníky (AD/DA). Velmi kvalitní zvukové karty s velkou tradicí jsou karty od Creative, které pro hráče přináší ten nejlepší prožitek ze hry.

Creative Sound Blaster Recon3D

Karta se čtyřjádrovým zvukovým a hlasovým procesor Sound Core 3D. Výkonné zvukové technologie THX TruStudio Pro produkují realistický zvuk, ve kterém lze přesně určit polohu jednotlivých zdrojů. S pomocí technologie pro přenos nezkresleného hlasu CrystalVoice můžete své spolubojovníky vést v bitevní vřavě hlasem, který bude jasně slyšet a bude všem srozumitelný.

Creative Sound Blaster zvuková karta

Karta je pro rozhraní PCI Express 1.0 a podporuje 5.1 zvuk. V balení najdeme i přední panel, kde najdeme sluchátkový výstup apod. Audio převodník je zde 24 bit/96 kHz což je dnes takový standard. Ovšem každá karta nemá takové kvalitní převodníky jako tenhle kousek. Samozřejmá je i podpora EAX.

Dle mého názoru jedna z nejlepších herních zvukových karet co se týče cena/výkon/kvalita.

Cena: 1 600 – 2 000,-Kč

Sluchátka

Když máte kvalitní zvukovou kartu, tak je jasné, že pro kvalitní poslech je nutné zakoupit i kvalitní sluchátka, která umí prostorový zvuk a mají nějaký lepší mikrofon, který má redukci šumu a obstojný rozsah. Důležité je i pohodlí pro uši a proto je velmi obtížné vybrat sluchátka, která by vám seděla.

Creative Tactic 3D Sigma

50 mm reproduktorové měniče s vysokým rozlišením vám s věrným přenosem zvuku odhalí osobité jemné detaily jako cinkání zbraní nebo zvuk kroků. Prostorové vykreslení herního zvuku technologie THX TruStudio Pro Surround vás přenese přímo na bitevní pole. Software pro ovládání přes dotykovou obrazovku a funkce TacticProfile umožňují ukládat a sdílet oblíbená nastavení včetně nastavení technologie THX TruStudio Surround 3D. Působivý prostorový zvuk ze sluchátek doplňuje technologie VoiceFX, která umožňuje upravovat hlas digitálními efekty. Sluchátka lze připojit pomocí standardních konektorů minijack, nebo pomocí adaptéru Dual Mode.

Creative sluchátka

Jedná se o uzavřenou konstrukci s citlivostí 105 dB a 32 Ohm. Frekvenční rozsah sluchátek je 20 Hz – 20 kHz a rozsah mikrofonu je 100 Hz – 18 kHz s citlivostí -41 dB. Mikrofon je navíc odnimatelný.

Velká výhoda je, že jsou to sluchátka, co podporují všechny technologie výše zmíněné zvukové karty a jsou od stejné firmy což zaručuje maximální kompatibilitu a zvukovou kvalitu. Taky si všimněte náušníků, které jsou velice pohodlné a kožené a nejinak tomu je u dalšího polstrování sluchátek.

Cena: 1 200 – 1 500,-Kč

Reproduktory

Zde je volba zcela na vás, jelikož vzhled je určitě velmi důležitý. Ovšem za reproduktory 2.1 bych pod 1 500,-Kč nechodil a dal bych si pozor jestli jsou z plastu nebo dřeva. Rozhodně jděte do dřevěných než plastových. Dřevěné mají lepší stabilitu a daleko lepší zvukový projev. Reproduktory v cenové hranici 1 500 – 2 500 se zvukově liší opravdu velmi málo a rozdíly běžný smrtelník ani nepozná.

U sestav 5.1 nechoďte pod 2 000,-Kč a pokud chcete opravdu kvalitní poslech, tak počítejte, že si z peněženky vytáhnete i 7 000,-Kč. Konkrétně za
Logitech Speaker System Z906 zaplatíte 6 999,-Kč, ale investice je to opravdu skvělá. Takový zvuk jen tak nějaký sound systém nevyloudí a navíc má THX certifikaci, takže k výše uvedené kombinaci ideální.

Logitech 5.1 reproduktory

Mikrofon

Vcelku kvalitní mikrofon seženete za 700,-Kč, ale mnohem lepší je používat kombinaci sluchátka+mikrofon.

V článku uvádím modely, které jsem měl možnost nějakým způsobem otestovat a porovnávat s jinýma. 

V dalším díle se podíváme na to, jak si vychutnat muziku na kvalitní reprosoustavě.

Sdílet článek na

Trackbacks/Pingbacks

  1. Jak na kvalitní poslech aneb „zvukově“ s IT MooV – 2. díl | IT MooV.eu - [...] Jak na kvalitní poslech aneb „zvukově“ s IT MooV – 1. díl [...]

Odeslat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>